16° Açık

İZMİR ULUSLARARASI FİLM VE MÜZİK FESTİVALİ DEVAM EDİYOR

Yurt - 18 Haziran 2023 15:16 A A

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’ katılımcıların yoğun ilgisiyle devam ediyor. 22 Haziran’a kadar sürecek ve 7 mekanda ücretsiz filmlerin gösterileceği festivalde yüzlerce seçkin yerli ve yabancı film İzmirli sanatseverlerle buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ile Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlediği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, izleyicilerin yoğun ilgisiyle geçen ilk gününü geride bıraktı. Ulusal ve Uluslararası Yarışma heyecanının gösterimlerle başladığı festivalde, İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde ‘Sinemada Mu¨ziğin İşlevi’ başlıklı bir söyleşi yapıldı. Müzik Temalı Kısa Film Proje Yarışması filmleri izleyiciyle buluştu.

Vecdi Sayar moderatörlüğünde festivalde bu yıl Emek Ödülü alan sinema yazarı, çevirmen, radyo ve tv programcısı Sevin Okyay ile müzik yazarı Murat Meriç’in konuşmacı olduğu ‘Sinemada Mu¨ziğin İşlevi’ adlı söyleşi İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Sevin Okyay ve Murat Meriç’in müzik ve sinemaya olan ilgilerinin başlangıç süreçlerini ve mesleğe nasıl adım attıklarını anlatmalarıyla başlayan söyleşide, müziğin filme katkısı ne olmalı, her filmde mutlaka müzik olması gerekir mi ya da müziğin filmin önüne geçmesi mümkün mü gibi konular tartışmaya açıldı.

Geçen yıl düzenlenen Müzik Temalı Kısa Film Proje Yarışması’na başvuran 67 projeden arasından seçici kurul tarafından seçilen ve Proje Geliştirme Atölyesi’ne katıldıktan sonra çekimleri tamamlanan 10 film, festival kapsamında ‘Kısaca Müzik’ programı altında beyazperdedeydi. İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen film gösteriminin ardından Seçici Kurul’da bulunan belgesel film yönetmeni Hilmi Etikan, Prof. Dr. Lale Kabadayı, belgesel yapımcısı Tahsin İşbilen ve festival direktörü Vecdi Sayar izleyicilerle projelere dair görüşlerini paylaştı. Proje ile hedeflerinin sinema yapmayı isteyen gençleri özendirmek olduğuna dikkat çeken Vecdi Sayar, “Çok farklı projeler başvurdu. Seçtiğimiz 10 proje tamamlanmış olarak karşımıza geldi. Filmleri izledikten sonra bütün arkadaşlarımın sinemacı olacağına hatta olduğuna inanıyorum” dedi.

ÜCRETSİZ FİLM GÖSTERİMLERİ DEVAM EDİYOR

22 Haziran’a kadar devam edecek 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde 7 farklı lokasyonda düzenlenen ücretsiz film gösterimleri İstinyePark Teras Renk Sinemaları, Elhamra Sahnesi, Karaca Sineması, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat ve açık hava film gösterimlerinin yapılacağı Göztepe vapur iskelesindeki Kadifekale Gemisi’nde devam ediyor.

Ayrıntılı bilgiye festivalin sosyal medya hesaplarından instagram ve facebook’ta izmirfilmmusicfest; twitter’da @izmirfilmmusic, kultursanat.izmir.bel.tr, izmirart ve https://www.ifmfest.com adreslerinden ulaşılabilecek.

Yurt - 15:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster