21° Açık

Yalçın Karatepe : Ne bankası dediniz?

Yurdun 11'i - 6 Ekim 2023 09:01 A A

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın Meclis Plan Bütçe Komisyonuna yaptığı sunum sırasında söyledikleri bu hafta epey gündem oldu. Bana ilginç gelen açıklaması ülkeye gelmek üzere hazır bekleyen yatırımcılar olduğuna ilişkin sözleriydi. Erkan, “istikrar ve ekonomideki güven ortamıyla birlikte şu an yurt dışından fonlardan ve varlık yönetimlerinden kendilerine gelen milyar dolarlık doğrudan yatırım teklifleri bulunduğunu” söylemiş.

Bu açıklama pek çok açıdan sorunlu. Öncelikle MB’nin görevleri arasında “yatırım tekliflerini”  değerlendirmek olup olmadığını görmek için 1211 Sayılı Merkez Bankası Kanununa baktım. Bankanın görevleri ilgili Kanunun 4. Maddesinde açık biçimde sıralanmış. Maddeyi tekrar tekrar okudum ama yatırım tekliflerini değerlendirilmesine ilişkin bir şey göremedim. Demek ki ülkeye yabancılar tarafından yapılması muhtemel yatırımların değerlendirilmesine ilişkin MB’nin ne bir görevi ne de yetkisi var.

Zaten yabancı yatırımlara ilişkin bir kuruluş var: T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi. Bu kurumun internet sayfasında “Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş dünyasına tanıtma ve yatırımcılara Türkiye’ye yapacakları yatırımın her aşamasında destek verme görevini üstlenmiş tek resmi kuruluştur” denilmektedir. Şöyle de diyebiliriz: eğer yabancılar ülkede yatırım yapmak istiyorlarsa muhatapları bu kuruluştur. Bunun dışında kimsenin resmi olarak bir yetkisi bulunmamaktadır.

Yalçın Karatepe’nin yazısının devamı

Yurdun 11'i - 09:01 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster