28° Parçalı az bulutlu

Vali Yardımcısı Yayımlanmamış Haberlere Yayın Yasağı İstedi

Gündem - 23 Haziran 2023 08:57 A A

Kırşehir Vali Yardımcısı Alper Balcı, hakkında başlatılan cinsel taciz soruşturması haberlerine erişim engeli getirtti. Balcı, hakkında yapılacak tüm haberlere de “kaos oluşturacağı” iddiasıyla yayın yasağı getirilmesini talep etti.

Birgün Gazetesi’nden İsmail ARI’nın haberi şöyle;

Ülkedeki birçok skandalın üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Tüm bu çabaya rağmen ortaya çıkan, iktidarın baskısına rağmen gündem olan haberlere ise kısa süre içerisin erişim engeli ve yasak getiriliyor. Suç işlediği iddia edilenler yargılanmazken sosyal medya paylaşımlarına dahi peş peşe erişim engeli kararı veriliyor.

Kırşehir Vali Yardımcısı Alper Balcı’nın Eskişehir’de görevli olduğu dönemde bir kadına cinsel tacizde bulunduğu, hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildiğine yönelik haberlere da erişim engeli getirildi.

Vali Yardımcısı Alper Balcı avukatı Ensar Turhan aracılığıyla, Sakarya 1. Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak aralarında birgun.net’in de yer aldığı 12 haber sitesi ile bir Twitter paylaşımı için erişim engeli kararı verilmesini talep etti. Avukat Turhan, “Vali Yardımcısı Balcı’nın kamuoyu nezdinde itibarını sarsmak, küçük düşürmek ve müvekkiline yönelik nefret oluşturmak kastıyla haber oluşturulduğunu… kamuoyu nezdinde kaos oluşturulmanın hedeflendiğini” iddia etti.

Turhan Balcı ile ilgili haberlerin hakaret içerikli olduğunu da öne sürerek erişimin engellenmesini ve yapılacak olan ilgili tüm haberlere yayın yasağı getirilmesine karar verilmesini talep etti.

12 HABER İLE BİR TWEET’E ENGEL KARARI

Mahkeme ise 20 Haziran’da bu talepleri kısmen kabul ederek, aralarında 12 haber ile bir Tweet’in erişime engellenmesine, Vali Yardımcısı Balcı ile ilgili henüz yayımlanmamış haberlere ilişkin erişim engeli ve yayın yasağı talebinin ise reddine kadar verdi.

Öte yandan T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, Kırşehir Vali yardımcısı Alper Balcı hakkında Eskişehir’de görevli olduğu dönemde birliktelik yaşadığı M.Ç isimli kadına cinsel tacizde bulunduğu, hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü ortaya çıkmıştı. Ardından M.Ç’nin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada savcılık, kadına silah fotoğrafı atarak “mezarda biter” diyen Balcı’nın sözlerini tehditten saymayarak takipsizlik kararı vermişti.

Gündem - 08:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster