27° Açık

TBMM Genel Kurulu’nda Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda düzenlemeler öngören teklifin ilk 6 maddesi kabul edildi

Gündem - 11 Temmuz 2024 09:25 A A

TBMM Genel Kurulu’nda, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda düzenlemeler öngören, öğretmen adaylarının eğitimi ve atanma süreçlerine ilişkin hükümler içeren kanun teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi. Teklifin 5’inci maddesinde, AKP ve MHP’li milletvekillerinin önergesiyle, ‘Türk Milli Eğitiminin genel amacı doğrultusunda madde metninin ayrıntılı olarak düzenlenmesi” amacıyla değişiklik yapıldı.

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder’in başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da dün tümü üzerinde görüşmeleri tamamlanan Öğretmenlik Mesleğ Kanun teklifinin maddelerine geçildi. Muhalefet partilerinin eleştiriler yönelttiği teklifin görüşmeleri sırasında tartışmalar yaşandı.

Teklifin, öğretmenlerin hak, ödev ve sorumluluklarını düzenleyen 5. maddesinin (a) bendi, AKP ve MHP milletvekillerinin verdiği önergeyle şöyle düzenlendi:

“Öğrencilerini Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasa’da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasa’nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş erdemli insanlar olarak yetiştirir.”

Genel Kurul’da kanun teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi.

Kanun teklifi, öğretmenlerin seçilmelerini, yetiştirilmelerini, atanmalarını, haklarını, ödev ve sorumluluklarını, ödül ve cezalarını, kariyer basamaklarında ilerlemelerini ve öğretmenlik mesleğine ilişkin diğer hususlar ile Millî Eğitim Akademisinin kurulması, görevleri, teşkilat yapısı ve personeline ilişkin konuları düzenleniyor.

İlk üç maddesi kanunun amaç, kapsam ve tanımlarını içeriyor. 4’üncü maddesinde öğretmen ve yöneticilerin atama, görevlendirme ve meslekte ilerlemelerine ilişkin hükümler yer alıyor.

Birleşim, yarın 14.00’te toplanmak üzere kapandı.

Gündem - 09:25 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster