33° Açık

SERA KADIGİL’DEN YARGITAY’IN CAN ATALAY KARARINA TEPKİ

Gündem - 14 Temmuz 2023 20:54 A A

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay’ın tahliye talebini reddetmesine ilişkin “Anayasa 14’ün son fıkrasını görmemezlikten geliyor. Orada açıkça, ‘Bu hükme aykırı bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler kanunla belirlenir’ ifadesi var. Ve kanunla belirleyecek olan yer Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nde oturan 5 hakim, kendi kendilerine adeta bir jüristokrasi ilan ederek, TBMM’nin yerine kendini koyarak böyle bir yorum yapamaz. Bu, Atalay’dan da azade olarak TBMM yetkisinin gaspıdır” dedi.

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Yargıtay’ın tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye  talebini reddetmesi kararını eleştirdi. Kadıgil şunları söyledi:

“Dün Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararda şöyle bir ibare geçiyor: ‘Anayasa koyucu hangi suçların 14’e gireceğine ilişkin somut değerlendirme yapmamış, bilinçli olarak bunu Yargıtay içtihatlarına bırakmıştır’ diyor ve Türk milleti adına aldığı bir kararda diyor bunu. Ancak Anayasa 14’ün son fıkrasını görmemezlikten geliyor. Orada açıkça, ‘Bu hükme aykırı bulananlar hakkında uygulanacak müeyyideler kanunla belirlenir’ ifadesi var efendim. Ve kanunla belirleyecek olan yer Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nde oturan 5 hakim kendi kendilerine adeta bir jüristokrasi ilan ederek, TBMM’nin yerine kendini koyarak böyle bir yorum yapamaz. Bu, Can Atalay’dan da azade olarak TBMM yetkisinin gaspıdır.”

Gündem - 20:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster