20° Açık

“SAMİMİYSENİZ İSRAFI ÖNLEMEYE SARAY’DAN BAŞLAYIN. SARAY’A PARA, MİLLETE ZAM. BU ANLAYIŞI KABUL EDEMEYİZ”

Gündem - 18 Temmuz 2023 11:28 A A

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamu kurumlarına gönderdiği Tasarruf Genelgesi’nde atıf yapılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip imzalı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nde Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı’nın tasarruftan muaf tutulduğunu anımsattı. Torun, “Erdoğan, bu genelgeyi 2021’de yayımlamıştı. Ne oldu? Kendi genelgelerine kendileri uymadılar. İsraf tam gaz devam etti. Şimdi Mehmet Şimşek geldi, bir daha genelge gönderiyorlar. Biliyoruz ki buna da kimse uymayacak. Çünkü ön teker nereye, arka teker oraya. Eğer samimiyseniz israfı önlemeye Saray’dan başlayın. Saray’a para, millete zam. Bu anlayışı kabul edemeyiz” dedi.

Seyit Torun, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Mehmet Şimşek’in kamu kurumlarına gönderdiği Tasarruf Genelgesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Torun, açıklamasında şunları kaydetti:

“VATANDAŞA ‘KEMER SIK’ DEYİP CUMHURBAŞKANLIĞI’NI TASARRUFTAN MUAF TUTUYORLAR”

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu kurumlarına tasarruf genelgesi gönderdi. Genelgede, deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların yeniden gözden geçirilmesi istenerek, 30 Haziran 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne atıf yapıldı. Buraya kadar güzel. Ama gelin görün ki Mehmet Şimşek’in dayanak gösterdiği Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı tasarruftan muaf. Yani kendi genelgelerinde kendileri yoklar. ‘Tasarruf edin, ama ben hariç’ diyorlar. Vatandaşa ‘kemer sık’ deyip Cumhurbaşkanlığı’nı tasarruftan muaf tutuyorlar.

“SAMİMİYSENİZ İSRAFI ÖNLEMEYE SARAY’DAN BAŞLAYIN. SARAY’A PARA, MİLLETE ZAM. BU ANLAYIŞI KABUL EDEMEYİZ”

İsrafın yükünü de yeni zamlarla vatandaşın sırtına yüklüyorlar. Saray’a israf var, vatandaşa insaf yok. Cumhurbaşkanlığı’nın 2023 bütçesi 6,6 milyar TL. Şimdi ek bütçe ile 640 milyon TL daha verildi, toplamda 7 milyar lirayı geçti. 13 lüks uçak, on binlerce makam aracı… Buradan tasarruf olmayacak, bu adalet midir? Erdoğan, bu genelgeyi 2021’de yayımlamıştı. Ne oldu? Kendi genelgelerine kendileri uymadılar. İsraf tam gaz devam etti. Şimdi Mehmet Şimşek geldi, bir daha genelge gönderiyorlar. Biliyoruz ki buna da kimse uymayacak. Çünkü ön teker nereye, arka teker oraya. Eğer samimiyseniz israfı önlemeye Saray’dan başlayın. Saray’a para, millete zam. Bu anlayışı kabul edemeyiz.”

Gündem - 11:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster