19° Açık

Rus savaş gemisi, Karadeniz’de Şükrü Okan isimli kargo gemisine ateş açtı

Dünya - 14 Ağustos 2023 12:48 A A

Rusya Donanması’na ait bir savaş gemisi, Karadeniz’in güneybatısından kuzeye doğru seyir halindeki Şükrü Okan gemisine uyarı ateşi açtı. Rusya Savunma Bakanlığı Askerlerin Kamov Ka-29 helikopteri (Taarruz nakliye zırhlı helikopteri) ile gemiye çıkarma yaptığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bir Rus savaş gemisinin Ukrayna’nın güneyindeki Izmail Limanı istikametine giden kargo gemisine uyarı ateşi açtığı bildirildi.

Askerler gemiye çıkarma yaptı

Askerlerin Kamov Ka-29 helikopteri (Taarruz nakliye zırhlı helikopteri) ile gemiye çıkarma yaptığı belirtilen Savunma Bakanlığının açıklamasın devamında, “Denetim grubu gemideki çalışmalarını tamamladıktan sonra Şükrü Okan gemisi, İzmail Limanı istikametine doğru yoluna devam etti” denildi.

Bakanlık, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada “Gemiyi durmaya zorlamak için bir Rus savaş gemisinden hafif otomatik silahlarla uyarı ateşi açıldı” ifadelerine yer verdi.

Euronews’in bildirdiğine göre açıklamada ayrıca, Vasily Bykov Rus devriye gemisinin Palau bandıralı, Şükrü Okan isimli gemiye, gemi kaptanının denetim için durma ihtarına yanıt vermemesi üzerine otomatik silahlarla ateş açtığı iddia edildi.

Türk Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili ise Romanya’ya giden bir gemiyle ilgili bir olay yaşandığından haberdar olunduğunu ve Ankara’nın konuyu araştırdığını aktardı.

Türkiye’den olaya ilişkin resmi ya da gayri resmi herhangi bir açıklama gelmiş değil.

Dünya - 12:48 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster