19° Açık

RTÜK’ten Seçim Sonrası İlk Cezalar

Gündem - 7 Haziran 2023 22:40 A A

RTÜK Halk TV, Tele1, Flash Haber ve FOX’a para cezası kesti. RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı, Halk TV’ye İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında Ümit Özdağ’ın Suriyeli seçmenlere yönelik eleştirileri sırasında söylediği söz nedeniyle yüzde 5 para cezası kesildiğini ifade etti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 30 Mayıs’ta, 28 Mayıs seçim yayını sırasında yaptıkları seçim yayını gerekçesiyle aralarında Halk TV, Tele 1, KRT, TV 5, Flash Haber ve Sözcü TV’nin de bulunduğu çok sayıda kanal hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Yayınlarda ‘halkı aşağılayan hakaret ve saldırılarda’ bulunulduğu iddia edilmişti.

Halk TV, Tele1, Flash Haber ve FOX’a ceza!

İncelemeler sonucunda bugün RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı, Halk TV, Tele1, Flash Haber ve FOX’a para cezası kesildiğini duyurdu.

İlhan Taşcı cezaları sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştı. Taşcı, Halk TV’ye verilen cezanın gerekçesiyle ilgili “RTÜK, İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında Ümit Özdağ’ın Suriyeli seçmenlere yönelik eleştirileri sırasında ‘Seçim sonucuna hukuken saygım var, politik olarak yok’ sözleri nedeniyle toplumu kin ve düşmanlığa tahrik savıyla HALK TV’ye %5 para cezasına karar verdi” ifadelerini kullandı.

DP İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt’un Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakına katılmasını eleştirmesi nedeniyle de Flash Haber’e Oğan’ın “küçük düşüldüğü” gerekçesiyle % 3 para cezası verildi. Oğan tarafsız kalsaydı acaba RTÜK yine bu cezayı verir miydi!?”

Cafer Mahiroğlu: Doğru haberciliği yapmaya devam edeceğiz

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, cezalarla ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Mahiroğlu, “Yeni dönemin oldukça zorlu geçeceği RTÜK cezalarının gelmeye başlamasıyla belli oldu.Canlı yayında bir siyasi parti genel başkanın söylediği sözden dolayı en üst düzeyden %5 para cezası alarak açılışı yaptık. Bu belli ki tekrarlayan bir süreç…Bizi maddi cezalarla yıldırmaya devam edecekler. Biz, her türlü cezaya rağmen doğru ve ilkeli haberciliği ülkemiz adına yapmaya devam edeceğiz ve hiç kimse bu hakkımızı elimizden alamaz…” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler: Fırsatçılık

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) temsilcisi Erol Önderoğlu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun seçim dönemindeki yayınları gerekçe göstererek FOX TV, Halk TV, Flash Haber ve TELE1’e ceza kesmesine tepki gösterdi. RSF’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “TV’lere orantısız ağır ceza verilmesini, siyasette ve medyada kutuplaştırıcı dil samimi olarak bitirilmedikçe, fırsatçılık olarak görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Basın hürdür, sansür edilemez

RTÜK cezalarına bir tepki de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) geldi. TGC yaptığı açıklamada basın özgürlüğüne dikkat çekti.

TGC tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Anayasa’nın 28. maddesine göre ‘Basın hürdür, sansür edilemez. Basın özgürlüğü de insanların fikirlerini gazete, dergi, radyo ya da televizyon aracılığı ile insanlara ulaştırma özgürlüğünü içerir’. Bu hak, tüm yurttaşlar için eşittir. Ancak RTÜK, sadece iktidarı eleştiren yurttaşların izlediği kanalları cezalandırma görevini sürdürmektedir. Kararlarıyla toplumu ikiye bölmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplumun tüm kesimlerini kucaklayacaklarını ifade eden açıklamasının ardından RTÜK, yurttaşları bilgilendiren Fox TV, Halk TV, TELE 1 ve Flash Haber televizyon kanallarına ceza yağdırmıştır.”

Gündem - 22:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster