20° Az bulutlu

Naci Görür’den o bölge için 7 ve üstü deprem uyarısı

Gündem - 4 Ekim 2023 21:48 A A

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den deprem beklenen bölgelerle ilgili son dakika uyarıları geldi. Doğu Anadolu bölgesine dikkat çeken Görür, “Doğu Anadolu’da 7 ve üstü deprem olup binlerce canımızı kaybedebiliriz” dedi. Görür, Marmara için de depremin kesin beklendiğini vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Çankaya Üniversitesinin Akademik Yıl Açılış Töreni’nde, “Türkiye’de deprem ve deprem dirençli yerleşim alanları”na ilişkin ders verdi.

Türkiye’de yeterince deprem farkındalığının olmadığını, konunun ciddiye alınmadığını dile getiren Görür, bu nedenle hayatının geri kalanını insanlara depremi anlatmaya adadığını söyledi.

İnsanların bilim dışı şeyleri depremin oluş nedenine bağladığını ifade eden Görür, yer kabuğunun altında hareket eden konveksiyon akımların, levhaları da hareket ettirdiğini ve levha sınırlarında depremlerin olduğunu bildirdi.

TÜRKİYE’DEKİ EN ETKİN FAY: KUZEY ANADOLU FAYI

Naci Görür, Türkiye’deki depremlerin çoğunun Kuzey Anadolu fayında meydana geldiğini, en etkin ve en çok hasar verenin de bu fay hattı olduğunu bildirdi.

BU DEPREMLER NE ZAMAN DURACAK?

Levhaların hareketiyle sınırların da değiştiğini söyleyen Görür, “(Ne zaman bu depremler duracak?) diye soruyorlar. Dünyanın levha yapısını nasıl değiştireceksiniz ki depremler dursun. Depremler 13 milyon senedir devam ediyor, daha milyonlarca sene de devam edecek. Depremler durmaz, durmayacak, durdurulamaz. Gelin ülkeyi deprem dirençli yapalım” dedi.

“DEPREMLER NEDENİYLE DOĞU ANADOLU SIKIŞTI VE BATIYA KAYDI”

Prof. Dr. Görür, depremler nedeniyle Doğu Anadolu’nun sıkıştığını ve batıya kaydığını anlattı.

“DOĞU ANADOLU’DA 7 VE ÜSTÜ DEPREM OLUP BİNLERCE CANIMIZI KAYBEDEBİLİRİZ”

Doğu Anadolu’nun gerçek bir deprem bölgesi olduğunu vurgulayan Görür, “Bunun şakası yok. 7’nin üzerinde deprem üretecek kaynak az değil. Depremin tekerrür edeceği fayın ne zaman ve hangisi olacağını bilemeyiz ama gözümüzü açtığımız zaman Doğu Anadolu’da 7 ve üstü deprem olup binlerce canımızı kaybedebiliriz” diye konuştu.

“MARMARA İÇİN DEPREM KESİN”

Prof. Dr. Görür, Marmara için depremin kesin beklendiğini vurgulayarak, “Marmara’da deprem olursa Güneydoğu’dan hareketle söylüyorum. Güneydoğu’dan 100 milyon ton moloz çıktı, İstanbul’da minimum 150-200 milyon toz moloz çıkar.” dedi.

Gündem - 21:48 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster