18° Açık

‘Müthiş Türk kızının’ Türkiye’ye geleceği kulisi konuşuluyor!

Gündem - 4 Haziran 2023 19:25 A A

Eski Ziraat Bankası Genel Müdürü Şenol Babuşcu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görevden ayrılmak için hazırlık yaptığını öne sürdü. Kulislerde Kavcıoğlu’nun yerine ABD’de ‘müthiş Türk kızı’ olarak tanınan Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanacağı iddia ediliyor.

Eski Ziraat Bankası Genel Müdürü Şenol Babuşcu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görevden ayrılmak için hazırlık yaptığını iddia etti.

Babuşcu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Merkez Bankası Başkanı Prof.Dr. Şahap Kavcıoğlu odasını toplamış.” ifadelerini kullandı.

‘MÜTHİŞ TÜRK KIZI’ MERKEZ BANKASI’NA ATANACAK İDDİASI

Yeni kabinede Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından kulislere göre ABD’de ‘Müthiş Türk kızı’ olarak tanınan, Goldman Sachs gibi finans devleri ile çalışan Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası’nın yeni başkanı olacağı iddia ediliyor.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

ABD’de ‘Müthiş Türk kızı’ olarak tanınan Hafize Gaye Erkan, bankacılık, yatırımlar, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığa sahip. First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Daha önce, Goldman Sachs’ta 10 yıl geçirdi. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan Erkan, 2019’dan şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde görev yapıyor.

Hafize Gaye Erkan, San Francisco Business Times’ın 2018 yılında yaptığı araştırmaya göre, Amerika’nın en büyük 100 bankasında Başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın seçildi

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden birincilikle mezun olan Erkan, Princeton Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği alanında doktora yaptı. Harvard Business School’un İleri Yönetim Programı ve Stanford Graduate School of Business Liderlik Yönetici Programı mezunu.

Gündem - 19:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster