20° Açık

MUSTAFA ADIGÜZEL’DEN BAKAN KOCA’YA ‘ÖLÜM İSTATİSTİĞİ” TEPKİSİ

Gündem - 22 Haziran 2023 19:09 A A

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ölüm istatistikleriyle ilgili “Türkiye’nin 2019’a gelene kadar ortalama ölüm sayısı yılda 430 binken birdenbire 2020, 2021 ve 2022’de katlanarak artmış. 3 yılda fazladan 290 bin vefat var. Sizin açıkladığınız resmi covid ölüm sayısı ise sadece 102 bin. Fahrettin Koca sana soruyorum, burada aradaki 190 bin vefat neden kaynaklandı? Fahrettin Koca bunu sen bilemiyorsan bu bir basiretsizliktir, beceriksizliktir. Bunu biliyor da milletten saklıyorsan o zaman bu sahtekarlıktır. Sizin bu kötü yönetiminiz nedeniyle bu ülkede fazladan insanlar öldü” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ölüm istatistiklerine ilişkin açıklama yaptı. Adıgüzel, şunları dile getirdi:

“FAHRETTİN KOCA, BURADA ARADAKİ 190 BİN VEFAT NEDEN KAYNAKLANDI? BUNU SEN BİLEMİYORSAN BU BİR BASİRETSİZLİKTİR, MİLLETTEN SAKLIYORSAN O ZAMAN BU SAHTEKARLIKTIR”

“TÜİK, Türkiye’nin ölüm istatistiklerini açıkladı. Yayınlanan veriler ve tablo dedirtiyor ki; ‘Doktor bu ne?’, Fahrettin Koca bu ne? Çünkü Türkiye’de geçtiğimiz yıllara göre son 3 yılda pandemi döneminde fazladan 290 bin ölüm var. Fahrettin Koca, sen istatistikten anlar mısın? Burada der ki; kaba ölüm hızı pandemi döneminde binde 1,5 artmış. Türkiye’nin 2019’a gelene kadar ortalama ölüm sayısı yılda 430 binken birdenbire 2020, 2021 ve 2022’de katlanarak artmış. 3 yılda fazladan toplam 290 bin vefat var. Sizin açıkladığınız resmi covid ölüm sayısı ise sadece 102 bin. Fahrettin Koca sana soruyorum, burada aradaki 190 bin vefat neden kaynaklandı? Fahrettin Koca bunu sen bilemiyorsan bu bir basiretsizliktir, beceriksizliktir. Bunu biliyor da milletten saklıyorsan o zaman bu sahtekarlıktır. Sizin bu kötü yönetiminiz nedeniyle bu ülkede fazladan insanlar öldü. Toplumdan verileri saklayarak, olayı hafife alarak ve gerekli önlemleri almayarak fazladan insan ölümüne sebep oldunuz. Sizin söylediğiniz toplam 3 yıllık covid vefat sayısı 102 binken burada fazladan 290 bin vefat gözüküyor. Covid dışında bir 190 bin daha ölüm nedeni var. Bunları da izah etmek zorundasınız. Dünya Sağlık Örgütü, bunları görmüyor mu, görüyor. Dünyaya Türkiye’nin itibarını düşürüyorsunuz. DSÖ de 190 bin fazladan ölüm nedenini bilmiyor ve bunu merak ediyor.”

Gündem - 19:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster