20° Açık

Merkez Bankası’nın KKM kararı sonrası gözler dolarda

Ekonomi - 21 Ağustos 2023 00:46 A A

İktisatçı Mahfi Eğilmez, Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkış için atılan adımları sosyal medya hesabından değerlendirdi. Eğilmez, KKM’yi iktisatta “ponzi” olarak adlandırılan saadet zincirine benzediğini belirterek ” Ponzi Oyunu benzeri düzenlemeler gerçek ortaya çıktığında acı bir şekilde sonlanır” ifadesini kullandı. İktisatçı Mustafa Sönmez ise “Yarın sıkı durun” dedi.

Eğilmez “KKM kararı alındığında o kararı alkışlayanlar şimdi alınan kararları sorguluyor. Ponzi Oyunu benzeri düzenlemeler gerçek ortaya çıktığında acı bir şekilde sonlanır. Fon Romanımın kapağında bir Çin Atasözü var: “Kara gömülen ceset yazın ortaya çıkar.” dedi.

Eğilmez attığı başka bir Tweet’te ise kararın vatandaşları yastık altına yönlendirebileceğini belirterek şöyle dedi:

“KKM konusundaki son düzenlemeler, dövizlerin yastık altına çekilmesine yol açabilir. Sermaye hareketlerinin serbest olduğu, parası rezerv para olmayan bizim gibi ekonomilerde faizi doğru belirlemezseniz olacağı budur.”

KKM’yi Bitirmek İçin İlk Adım

Dün gece alınan kararla yabancı para mevduattan KKM’ye dönüşüm hedefi uygulamasına ve TL payına göre menkul kıymet tesis ve zorunlu karşılık uygulamasına son verildi. Düzenlemeye göre vadesi gelen KKM hesaplarını TL mevduata geçiremeyen bankalar düşük faizli devlet tahvili alacak.

https://twitter.com/mahfiegilmez/status/1693241892425678906?s=20

Yarın Sıkı Durun!

Ekonomist Mustafa Sönmez ise, Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduatla ilgili aldığı kararı için “Yarın sıkı durun” yorumunu yaptı ve dolarda yaşanacaklara dikkat çekti.

Sönmez yayınladığı mesajında;

“Erdoğan, iktidarda kalmak uğruna, enflasyonu patlatma pahasına KKM diye birşey uydurdu ve yaklaşık 700 milyar TL rantiyelere aktarıldı. İktidar cepte, şimdi KKM’den dönebiliriz! Kolay mı? 3,5 trilyon TL KKM’de Önemli bir kısmı güvenli liman diye dövize yönelecek. Yarın sıkı durun.”

Ekonomi - 00:46 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster