27° Açık

Merkez Bankası Başkanı’ndan TBMM’de sunum

Gündem - 3 Ekim 2023 20:06 A A

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. Erkan, enflasyonla ilgili “Akaryakıt önümüzdeki dönemde de enflasyon üstünde risk. Sanayiye yönelik elektrik ve doğalgaz zamlari yıllık enflasyonu artıracak. Bu unsurlar enflasyonun yıl sonunda enflasyon raporundaki tahmin aralığının üst sınıra yakın seyredeceğine işaret etmekte” dedi.

Erkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

Parasal sıkılaştırmayı makro ihtiyati çerçevedeki sadeleştirme ile birlikte yürüterek, hem parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesini, hem de attığımız adımların makro finansal istikrarı pekiştirmesini hedefliyoruz.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan TBMM'de sunum yapacak - Diyarbakır Özgür Haber Gazetesi

PARA POLİTİKASINI SABIRLA UYGULAMAYA KARARLIYIZ

Ekonomideki güven ve öngörülebilirliği artıracak para politikasını sabırla uygulamaya yönelik kararlılığımızı attığımız adımlarla gösteriyoruz.

REZERV BİRİKİMİ KURDA İSTİKRARI DESTEKLİYOR

Parasal sıkılaştırma sürecimizin ve güçlü bir eğilim gösteren rezerv birikiminin etkilerinin döviz kuru istikrarını desteklediğini görmekteyiz.

AKARYAKIT ENFLASYON ÜSTÜNDE RİSK

Akaryakıt fiyatları, fiyatlama davranışları üzerinde ilave bir risk olusturuyor. Akaryakıt önümüzdeki dönemde de enflasyon üstünde risk. Sanayiye yönelik elektrik ve doğalgaz zamlari yıllık enflasyonu artıracak. Bu unsurlar enflasyonun yıl sonunda enflasyon raporundaki tahmin aralığının üst sınıra yakın seyredeceğine işaret etmekte.

FAİZ KARARI

Politika faizinde gerçekleştirdiğimiz kademeli ve kararlı artışların yanı sıra makro ihtiyati çerçevede attığımız sadeleşme adımlarının da katkısıyla piyasa mekanizmasının yeniden tesisi sağlanmıştır.

KUR KORUMALI MEVDUAT

Kur Korumalı Mevduat bakiyesi gerilerken rezervlerde de artış sağlanması, KKM’den ve döviz mevduattan TL’ye geçiş stratejisinin başarıyla ilerlediğine ve TL’ye arzu edilen sağlıklı geçişin başladığına işaret etmekte.

2024 YILINI DEZENFLASYON DÖNEMİ OLARAK TANIMLIYORUZ

Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, TBMM'de sunum yaptı: Zam ve enflasyon itirafı

Parasal sıkılaştırma adımlarımızın birikimli etkileri ile ana eğilimi düşürerek, dezenflasyonu 2024 yılında Enflasyon Raporu’ndaki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıyız.

Haziran ayından bugüne süregelen parasal sıkılaştırma sürecinin etkilerini belirgin şekilde 2024 yılında görmeye başlayacağız. Bu nedenle 2024 yılını dezenflasyon dönemi olarak tanımlıyoruz.

YILLIK ENFLASYONDA DÜŞÜŞ MAYIS 2024’TE

Yıllık enflasyonda düşüşü baz etkisiyle Mayıs 2024’ten sonra görmeye başlayacağız. 2025’te istikrar dönemi olacak ve 2026’da enflasyonu tek haneye indireceğiz.

Gündem - 20:06 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster