20° Açık

Limanlar Katar’a Peşkeş Çekildi

Gündem - 26 Haziran 2023 08:24 A A

AKP’nin özelleştirilen 19 limanda işletme sürelerini ihalesiz, rekabetsiz sadece ek sözleşme ile 49 yıla çıkaran düzenlemesi aralarında Katarlıların da bulunduğu şirketlere büyük kâr ettirdi. 8 işletme ile ek sözleşme imzalandı. Katarlılar 19 yıl için sadece 1.9 milyar TL ödeme yaptı. Böylece sadece Antalya Limanı’ndaki kamu zararının 5.5 milyar TL olduğu hesaplandı.

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ancak AKP’nin ısrarı ile yeniden Meclis’ten geçirilerek işletme süresi uzatılan limanların ek sözleşme bedellerinin ne kadar olduğu tartışılıyordu.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bu soruyu soran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu’na yanıt geldi. Buna göre 19 liman işleticisinden 13’ü işletme hakkı süresinin 49 yıla uzatılması için başvurdu. 8’i ile sözleşme yenilendi.

19 YILA KOMİK RAKAMLAR

Açıklamada ek sözleşme imzalanan 8 limanı işletecek şirketlerin ödeyecekleri tutarlar şöyle yer aldı:

Alanya: Alidaş AŞ 34.7 milyon TL, Antalya: Ortadoğu Liman İşletmeleri 1.9 milyar TL, Çeşme: Ulusoy 286.3 milyon TL, Giresun: Giresunport AŞ 75.5 milyon TL, Kuşadası: Ege Liman İşletmeleri AŞ 725.3 milyon TL, Marmaris: Marmaris Liman İşletmeciliği AŞ 174.1 milyon TL, Sinop: Si Port AŞ 12.1 milyon TL, Salı Pazarı: Galataport AŞ 4.6 milyar TL

“BEDAVAYA UZATILDI”

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, limanların ek sözleşme bedellerinin olması gerekenden çok düşük kalmasının soru işareti yarattığını söyledi.

Bakırlıoğlu, “Meclis’teki görüşmeler sırasında yasa teklifinin adrese teslim olduğunu, sözleşme süresinin bitmesine 7 yıl kalan Antalya Limanı’nı 140 milyon dolara devralan Katarlılara ısmarlama bir kanun olduğunu defalarca dile getirmiştik. Örneğin Antalya Limanı’nda zararın ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz. Limanın sözleşmesi 1 milyar 941 milyon TL karşılığı 19 yıl uzatılıyor. Sözleşmenin yapıldığı 27 Nisan 2023 tarihli dolar kurunu dikkate alırsak yaklaşık 100 milyon dolara uzatılıyor. Kamu zararı 5.5 milyar TL. Galataport da eklendiğinde iki limanda devletin zararı 9.2 milyar TL. Buna özelleştirme denilemez, devletin kaynakları ‘peşkeş’ çekildi” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet.com.tr

Gündem - 08:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster