30° Parçalı az bulutlu

LALE KARABIYIK’TAN BAKAN TEKİN’İN “KIZ OKULLARI AÇILABİLİR” SÖZLERİNE TEPKİ

Gündem - 12 Temmuz 2023 12:18 A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in karma eğitimi tartışmaya açacak “gerekirse kız okulları açılabilir” sözlerine tepki gösterdi. Karabıyık, “Çocuklarını cinsiyet ayrımına dayanarak okula göndermeyenler, çocuklara çocuk olarak bakamayan bir görüştür. Milli Eğitim Bakanının böylesi bir görüşe kapı aralamak anlamına gelen sözler söyleyebilmesi hiçbir koşulda kabul edilemez” dedi.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in dün katıldığı bir televizyon programında ‘kız çocuklarını karma eğitim gerekçesiyle okula göndermek istemeyen velilerin tercihlerine göre kız okullarının açılabileceği ve bundan bir sakınca olmadığı’na ilişkin sözlerine tepki gösterdi. Karabıyık, konuya ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada Bakan Tekin’in sözlerinin “kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANI, ZORUNLU EĞİTİM KAPSAMINDAKİ KIZ ÇOCUKLARININ OKULA GÖNDERİLMEDİĞİNİ KABUL EDİYOR”

Tekin’in “kız çocuklarını okula göndermeyenler için gerekirse ayrı okul açabiliriz” cümlesinin iki açıdan kabul edilemez olduğunu kaydeden Karabıyık, bunlardan birincisinin, zorunlu eğitim kapsamındaki kız çocuklarının okula gönderilmediğinin Milli Eğitim Bakanı tarafından kabul ediliyor olması olduğunu belirterek, “Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasalar gereği kız-erkek tüm çocukları okula getirmeyi sağlamak zorundadır” dedi.

Karabıyık, Bakan Tekin’in açıklamasının ikinci sakıncasını ise şu şekilde açıkladı:

“MİLLİ EĞİTİM BAKANININ BÖYLE SÖZLER SÖYLEYEBİLMESİ HİÇBİR KOŞULDA KABUL EDİLEMEZ”

“Ülkemizde ve dünyada 0-18 yaş grubu çocuk olarak kabul edilmektedir. Ve devlet çocukları korumak, onların haklarını gözetmek zorundadır. Çocuklarını cinsiyet ayrımına dayanarak okula göndermeyenler, çocuklara çocuk olarak bakamayan bir görüştür. Milli Eğitim Bakanının böylesi bir görüşe kapı aralamak anlamına gelen sözler söyleyebilmesi hiçbir koşulda kabul edilemez.”

Gündem - 12:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster