16° Açık

Kuşadası Belediyesi: “Toprağa Sarıl, Üretime Katıl

Yurt - 12 Haziran 2023 07:57 A A

Kuşadası Belediyesi tarafından “Toprağa Sarıl, Üretime Katıl” sloganıyla 2020 yılında yaşama geçirilen Adabahçe’de, Kuşadası Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyeleri ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) eğitim bursu verdiği öğrenciler yaz fidesi dikti.

Çocuklar, kendileri için ayrılan yaklaşık 300 metrekarelik alanda salatalık, domates, biber, patlıcan, kabak, acur, kavun ve karpuz fidelerini Adabahçe’nin topraklarıyla buluşturdu. Çocuklarda tarımsal üretimin önemine ilişkin farkındalık oluşturmak için yapılan etkinliğe, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve Kuşadası Kent Konseyi Başkanı Mustafa Ünver de katıldı.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMA ALACAKLAR

Projede, çocuklar diktikleri yaz fidelerinin bakımını düzenli olarak kendileri yapacak. Daha sonra yetiştirdikleri ürünleri hasat edip, Kuşadası’nda her perşembe günü Cumhuriyet Mahallesi Burç Sokak’ta kurulan yerel üretici pazarında satışa sunacak. Elde ettikleri gelirle de sokak hayvanları için mama satın alarak Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne bağışlayacak.

Çocuklara tarımsal üretimin önemini ve el emeğinin kıymetini öğrettikleri için çok mutlu olduklarını belirten Başkan Günel, şunları söyledi:

“Adabahçe’de Ata tohumları kullanarak ürettiğimiz ürünlerimizi Adamarket Ekspres ve Adamarket Karavan araçları aracılığıyla hemşehrilerimizin sofralarına ulaştırıyoruz. Bugün de Kuşadası Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin üyeleri ile ÇYDD’nin desteklediği öğrenciler Adabahçe’de yaz fidesi dikimi yaptı. Elde edecekleri ürünlerin bakımını ve hasadını kendileri yapacaklar. Böylece de tarımsal üretimin bir parçası olup, el emeğinin kıymetini anlayacaklar.”

Yurt - 07:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster