21° Açık

Kredi kartı kullananlar dikkat! Geciktiren Öyle Bir Yanacak Ki…

Gündem - 23 Eylül 2023 11:51 A A

Merkez Bankası’nın politika faizini 5 puan artışla yüzde 30’a çıkarması sonrasında kredi kartı faizleri arttı. Milyonlarca insanın geçim aracı olan kredi kartı faizleri, enflasyondan bunalan vatandaşa son çiviyi çaktı. Yeni oranlar 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak. İşte kredi kartıyla ilgili gelişmeler.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, eylül ayı toplantısında politika faizini 5 puan artışla yüzde 30’a yükseltti. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında kredi kartı faizlerinde değişikliğe gidiliyor.

kredi-karti1.jpg

Faiz oranları bütün hayatımızı etkileyecek. Vatandaşın kredi kartından çektiği nakit avanslar, kullandığı kredi kartların gecikme faizlerinde artış yaşanacak. 3.80’ler civarında olan akdi ve gecikme faiz oranları yüzde 4’ler seviyesine gelecektir.

Faiz kararı kredi faizlerini de artıracaktır. İhtiyaç, taşıt, ticari kredilerde daralma olacaktır. Ticari kredileri ayırmak gerekiyor. Burada 50 bin olan faturasız kredi çekme limiti 250 bin TL’ye çıkarıldı. İşletme sahibi 250 bin TL’ye kadar fatura muafiyeti kullanıp, fatura karşılığı olmaksızın kredi kullanabilecek. Bunun üzerinde fatura karşılığı aranacak. Şu anda taşıt kredilerinde bir sınırlama söz konusu.

kredi-karti.jpg

Bankalar taşıt kredisi vermek istemiyor. İkinci konutu alan kişiler için de burada bir sınırlama var. Bir vatandaş şu anda araç kredisi çekme istese çok yüksek aylık ödemelerle karşılaşabiliyor. Şu anda tasarruf aracı olarak taşıt almak isteyen insanlar varsa vazgeçeceklerdir. Ancak ihtiyacı olan vatandaşlar kredi çekip ihtiyaçlarını gidereceklerdir.

 

Gündem - 11:51 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster