20° Açık

Kocaeli’nin Derince ilçesinde TMO silosunda patlama

Gündem - 8 Ağustos 2023 12:31 A A

Kocaeli’nin Derince Limanı’nda TMO silolarında, saat 14.40 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, patlamada yaralanan 12 kişiden 3’ünün entübe edildiğini açıkladı. Vali Yavuz, patlamanın buğday tozu kaynaklı sıkışma sonucu olduğunu değerlendirdiklerini belirtti. AFAD’dan patlamayla ilgili yapılan açıklamada ise “Göçük altında kalan bir vatandaşımız kurtarılmıştır, can kaybı bulunmamaktadır” denildi.

Kocaeli’de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosunda meydana gelen patlamada 12 kişi yaralandı.

Derince’nin sahile yakın kesiminde saat 14.40 sıralarında TMO Kocaeli Başmüdürlüğü liman silosunda henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu.

Fotoğraf:AA

Yoğun duman ve toz bulutuna neden olan patlama sonucu bölgeye itfaiye, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

Patlama sesi Körfez’in birçok kesiminden duyuldu.

YARALI SAYISI 12’YE YÜKSELDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Derince’de TMO silosunda meydana gelen patlamada yaralanan 12 kişiden 3’ünün entübe edildiğini açıkladı.

Bu tür alanların denetleme yetkisinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde olduğunu belirten Büyükakın, “Onların düzenli olarak denetim yaptığını biliyorum. Konu ile ilgili detaylı incelemeler yapıldıktan sonra ihmal varsa gereken yaptırımlar uygulanacak ama henüz bunu değerlendirmek için çok erken” dedi.

Aynı zamanda Büyükakın, olay yerindeki tüm yaralıların hastaneye sevk edildiğini de sözlerine ekledi.

TEKNİK İNCELEME BAŞLATILDI

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosundaki patlamaya ilişkin inceleme başlatıldığını bildirdi. Yumaklı sosyal medya hesabından, TMO’nun Derince liman silosunda meydana gelen patlamada yaralananlara Allah’tan acil şifalar dileyerek, şu ifadeleri paylaştı: “Kocaelili vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Patlamayla ilgili teknik inceleme başlatılmış olup, gerekli çalışmalar yürütülmektedir.”

SAĞLIK BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kocaeli’nin Derince ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosunda meydana gelen patlamadan 12 kişinin etkilendiğini, bunlardan 3’ünün tedavisinin yoğun bakımda sürdüğünü bildirdi.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “TMO deposunda meydana gelen patlamadan 12 kişi etkilenmiş olup, 3’ü yoğun bakımda entübe durumdadır. Yaralıların tedavileri Kocaeli Şehir Hastanesi, Derince Devlet, Seka Devlet ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde devam ediyor. Yaralılara, Kocaeli Derince Toprak Mahsulleri Ofisi çalışanlarına ve şehir halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gündem - 12:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster