33° Açık

Kılıçdaroğlu Hakkındaki Suç Dosyaları İşleme Konuldu

Gündem - 20 Haziran 2023 22:34 A A

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu eski milletvekillerine ait 350 suç dosyası işleme konuldu.

Edinilen bilgiye göre; genel, terör ve memur suçlarını soruşturma bürolarına gönderilen dosyalar için savcılar tayin edilecek ardından şüpheliler ifadeye çağrılacak. Meclis Başkanı ve komisyon üyeleri seçildikten sonra, önceki yasama döneminden kalan 2002 fezleke tasnif için Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Cumhurbaşkanlığı, hakkında fezleke hazırlanan ve yeni yasama döneminde milletvekili seçilenlerin dosyasını yeniden Meclis’e, milletvekili seçilemeyenlerin dosyalarını ise Adalet Bakanlığına gönderecek. Bakanlık ise soruşturmaların tamamlanması için binden fazla suç dosyasını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştıracak.

Bu işlem sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, hakkında soruşturma açılan ancak fezlekesi Meclis’e gönderilmeyen önceki dönem milletvekillerine ait 350 dosyayı ilgili soruşturma bürolarına dağıttı.

Bunlar arasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “kamu görevlisine hakaret” ve “iftira” suçlarından 18 dosyası bulunuyor.

İfadesini başsavcıvekili alacak

Dosyaların gönderildiği genel, terör ve memur suçlarını soruşturma bürolarındaki savcılar, soruşturma kapsamında yasama dokunulmazlığı olmayan eski milletvekillerinin ifadesine başvuracak.

Bu kapsamda adliyeye davet edilmesi beklenen Kılıçdaroğlu’nun ifadesi, dosyasının bulunduğu soruşturma bürosunun başsavcıvekili tarafından alınacak. Sonraki aşamada ise yeterli delil elde edilmesi halinde Kılıçdaroğlu hakkında dava açılacak.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı halktv.com.tr’ye konuştu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu yeni yasama döneminde milletvekili seçilemeyenlere ait 350 dosya işleme konulmasının ardından Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik halktv.com.tr’ye konuştu. Çelik, “Hazırlığımızı yaptık. Savcılığa bu dosyada soruşturma yapamazsınız suç işliyorsunuz diyeceğiz” dedi.

Anayasa madde 83.’ün çok açık olduğunu belirten avukat Çelik, “Meclis’te yapılan hatta Meclis’in bahçesinde yapılan açıklamalar, kullanılan sözlerin tamamı sorumsuzluk kapsamındadır. Orada söylendi mi yaptırıma tabi tutulamaz. Olması gerekende elbette bu. Dolayısıyla genel başkanın yapmış olduğu konuşmalardan ötürü asla ve asla soruşturma yürütülemez. Soruşturmaların bir kısmı Meclis’te yapılan konuşmalar. Burada mutlak bir şekilde kovuşturmaya yer yok kararı verilmeli. Onla ilgili dava açma ihtimalleri olmamalı” dedi.

“Bir kısım diğer iddialar yönünden ise yine Anayasa madde 83.’e giriyor” diyen Çelik, “Ne diyor madde 83. Meclis’te daha önce yapılan konuşmayla ilgili daha sonrada konuşuluyorsa bu da sorumsuzluk kapsamındadır. Bu dosyaların neredeyse tamamı bu kapsamdadır. Genel Başkan diyelim Erdoğan’a diktator eleştirisi yaptı, yolsuzluk eleştirisi yaptı, Man Adası eleştirisi yaptı. Bu konuşmaların tamamı ilk olarak Meclis’te yapılıyor. Dışarıda tekrar edilmiş oluyor. Bu tekrardan ötürü de asla ve asla soruşturma yürütülemez” ifadelerini kullandı.

İfade işlemleri için kendilerine henüz bir tebligat yapılmadığını aktaran Çelik, “Çok Rahat bir şekilde Savcılığın bildirimini bekliyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık. Gidip bu dosyada soruşturma yapamazsınız suç işliyorsunuz diyeceğiz” dedi.

Gündem - 22:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster