20° Açık

KESK: EN DÜŞÜK KAMU EMEKÇİSİ MAAŞININ 22 BİN TL’YE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN YAPILAN HESAP KABUL EDİLEMEZ

Gündem - 5 Temmuz 2023 20:18 A A

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Kamu emekçisi sefalet ücretine mahkum edilmiştir. En düşük kamu emekçisi maaşının 22 bin TL değil, 40 bin TL olan yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret olması gerekmektedir. TBMM’ye sunulan en düşük kamu emekçisi maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin yapılan hesap da kabul edilemez. Yapılacak maaş artış oranının tamamı, taban aylık katsayısı artışı şeklinde olmalıdır” açıklamasını yaptı.

AKP, memur maaşlarında artış ve ek vergi getiren kanun teklifini bugün TBMM Başkanlığı’na sundu. KESK, TBMM’ye sunulan ve en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasını öngören kanun teklifini kabul etmediklerini açıkladı. Hak kayıplarına karşı uyaran KESK’in bu akşam Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“TBMM’YE SUNULAN EN DÜŞÜK KAMU EMEKÇİSİ MAAŞININ 22 BİN TL’YE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN YAPILAN HESAP DA KABUL EDİLEMEZ. DOĞACAK HAK KAYIPLARI İÇİN UYARIYORUZ”

“Kamu emekçisi sefalet ücretine mahkum edilmiştir. Öncelikle en düşük kamu emekçisi maaşının 22 bin TL değil, 40 bin TL olan yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret olması gerekmektedir. Ayrıca, TBMM’ye sunulan en düşük kamu emekçisi maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin yapılan hesap da kabul edilemez. Doğacak hak kayıpları için uyarıyoruz.

“YAPILACAK MAAŞ ARTIŞ ORANININ TAMAMI, TABAN AYLIK KATSAYISI ARTIŞI ŞEKLİNDE OLMALIDIR”

Yapılacak maaş artış oranının tamamı, taban aylık katsayısı artışı şeklinde olmalıdır. Aksi takdirde bu şekli ile uygulanırsa bundan sonraki kamu emekçisi maaşlarının artışında, emekli maaşı ve ikramiyesinde söz konusu artışlar dikkate alınmamış olacak böylece kamu emekçileri ve emeklileri arasındaki maaş uçurumu daha da artacaktır. TBMM’ye sunulan en düşük kamu emekçisi maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin yasanın uygulama tarihi 1 Temmuz 2023 olmalıdır. Aksi takdirde 15 günlük maaş farkı kamu emekçilerinin cebinden alınmış olunacaktır.”

Gündem - 20:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster