30° Parçalı az bulutlu

“KADIN CİNAYETLERİNE İLİŞKİN RESMİ, SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR VERİLERİN KAMUOYU İLE DÜZENLİ OLARAK PAYLAŞILMASI İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATACAK MISINIZ”

Gündem - 11 Haziran 2023 13:48 A A

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a, Belçika’da milletvekiliyken Brüksel Fırsat Eşitliği Bakanı Bianca Debaets’e yönelttiği soru önergesini anımsattı ve “Ülkemizde kadın cinayetlerine ilişkin resmi, sağlıklı ve güvenilir verilerin kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılması için gerekli adımları atacak mısınız” diye sordu.

Ali Gökçek, kadın cinayetleri konusunda Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle TBB’ye soru önergesi verdi. Gökçek, Bakan Göktaş’ın Belçika’da milletvekiliyken Brüksel Fırsat Eşitliği Bakanı Bianca Debaets’e yönelttiği soru önergesini anımsattı. Göktaş’ın Belçika’daki kadın cinayetlerinin endişe verici oranı hakkında Debaets’e sorular yönelttiğini belirten Gökçek, önergesinde şunları kaydetti:

“RESMİ MAKAMLARCA KADIN CİNAYETLERİNDE YAŞANAN TEHLİKELİ ARTIŞ GÖZ ARDI EDİLMEKTEDİR”

“SON 10 YILDA ÖLDÜRÜLEN KAÇ KADININ DEVLETTEN KORUMA TALEBİ OLMUŞTUR”

Ali Gökçek, Bakan Göktaş’a şu soruları yöneltti:

“Kadın cinayetlerine ilişkin, ülkemizde bugüne dek basında yayımlanan rakamlar dışında bir verinin bulunmaması endişe vericidir. Bu konuda detaylı verilere ulaşamamak bu tarz cinayetlerin önüne geçilmesini engellemektedir, çünkü alınması gereken tedbirler sağlıklı bir şekilde alınamamaktadır. Bakanlık göreviniz süresince, ülkemizde kadın cinayetlerine ilişkin resmi, sağlıklı ve güvenilir verilerin kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılması için gerekli adımları atacak mısınız?

Son 10 yılda ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerinin sayısı kaçtır? Kadın cinayetlerinin yıllara göre dağılımı nasıldır?

Son 10 yılda öldürülen kaç kadının devletten koruma talebi olmuştur? Öldürülen kaç kadın, faili ya da fail yakınları hakkında geçmişte resmi makamlara şikayette bulunmuştur?”

Gündem - 13:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster