27° Parçalı az bulutlu

İstanbul’da sel felaketi: Yüzlerce iş yeri kullanılamaz hale geldi

Gündem - 6 Eylül 2023 09:34 A A

İstanbul’da dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle İkitelli’de bulunan mobilyacılar sitesini su bastı. Sel nedeniyle yüzlerce iş yeri kullanılamaz hale geldi.

Kısa sürede oluşan sele kapılan araçlar mağazalara girerken, mobilyalar tanınmaz hale geldi. Mobilyacılar sitesindeki hasar bu sabah havadan görüntülendi.

1.jpg

İstanbul’da dün akşam etkili olan sağanak yağışla ilgili İstanbul Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada, “İstanbul’un kuzeyinde yer alan ilçelerde 05.09.2023 tarihinde saat 21.00 sıralarında oluşan sağanak yağışın ardından su baskınları meydana gelmiştir. Metrekareye 125 kilogram yağışın düştüğü tespit edilirken sel nedeniyle Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde birer olmak üzere iki kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi de yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi kaldırıldıkları hastanelerde devam etmektedir.

3.jpg

Su baskınları nedeniyle kamu hizmeti veren bazı kuruluşlar da selden kısmen etkilenmiştir. Bu kapsamda 112 acil çağrı merkezine 1.150, belediyelere ise 2.540 su baskını ihbarı alınmıştır. AFAD, İtfaiye, İSKİ ve belediyelerin kurtarma ekipleri gelen ihbarları karşılamak için aralıksız çalışmaktadır. Ayrıca emniyet, jandarma ve sağlık birimleri de çalışmalara tüm imkanlarıyla destek vermektedir.
Su Baskınlarında ilk belirlemelere göre 1.754 ev ve işyeri etkilenmiş olup, söz konusu bölgelerde mahsur kalan vatandaşımız bulunmamaktadır. Selden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları kamu misafirhaneleri ve tesislerde karşılanacaktır. Ayrıca Kızılay ve belediyelerin ilgili birimleri selden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.
Gündem - 09:34 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster