27° Açık

İSTANBUL’DA SAHTE PASAPORT VE BELGE ÜRETEN YABANCI UYRUKLU 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gündem - 31 Mayıs 2023 15:30 A A

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatih ilçesinde sahte pasaport ve kimlik düzenledikleri iddia edilen bazı yabancı uyruklu kişiler tespit etti.

Çalışmaların devamında sahte pasaport, vize ve kimlik düzenlenen atölyeye geçen cumartesi günü operasyon düzenlendi. Fatih’teki baskında yabancı uyruklu İ.K. ve B.A.M. adlı 2 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişilerle bağlantılı olduğu düşünülen A.Z. adlı bir başka kişi ise aynı gün Başakşehir’de düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

MALZEMELERE EL KONULDU

Atölye olarak kullanılan ikamette yapılan aramalarda ise çok sayıda sahte pasaport ve pasaport ile vize basımında kullanılan kart yazıcı cihazı, lamine kaplama cihazı, mor ışık cihazı, 2 dizüstü bilgisayar, tarayıcı, lambader, 2 yazıcı, lazer kaplama ve markalama cihazı, led ışık cihazı ile farklı ülkelere ait 102 sahte pasaport, farklı ülkelere ait 11 kimlik kartı, farklı ülkelere ait 200 vize, değişik ülkelere ait 180 pasaport yaprağı ve çeşitli dijitaller ele geçirildi.

Operasyon çerçevesinde yakalanan şüphelilerden A.Z., emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı. İ.K. ve B.A.M. adlı şüpheliler ise ‘resmî belgede sahtecilik’ suçundan sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

Öte yandan, düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen sahte pasaport, vize ve belge üretiminde kullanılan cihazlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi’nde sergilendi.

Gündem - 15:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster