30° Parçalı az bulutlu

İstanbul depreminde en çok hangi ilçeler riskli?

Gündem - 25 Ağustos 2023 21:03 A A

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra gözler olası İstanbul depremine çevrildi. Uzmanlardan peş peşe uyarılar geliyor. Peki olası bir İstanbul depreminde hangi ilçeler daha riskli? Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, canlı yayında anlattı. Ersoy, ‘Nereye taşınmalıyız?’ sorusuna da yanıt verdi.

Uzmanlar Marmara’da büyük bir deprem beklendiğinin altını çizip uyarılarda bulunuyor. Peki olası bir depremde İstanbul’da en riskli ilçeler hangileri? Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, A Haber canlı yayınında haritalar üzerinden İstanbul’un depremde en riskli ilçelerini tek tek anlattı.

İSTANBUL’DAKİ EN RİSKLİ İLÇELER

AFAD, İstanbul’daki olası bir depremde en riskli ilçeleri daha önce açıklamıştı. İstanbul’un neredeyse tüm ilçeleri olası bir depremden etkilenecek ancak özellikle zemini daha kötü olan ilçeler depremi daha çok hissedecek. Özellikle Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Maltepe, Tuzla, Üsküdar, Zeytinburnu ve Sultanbeyli ilçeleri ve yakın mahalleler olası büyük depremden yoğun olarak etkilenecek.

Bu durumun nedenleri arasında bu ilçelerin faya yakınlığı, yapı stoğu, zemin koşullarının sıvılaşmaya müsait olması yer alıyor.

İŞTE İLÇE İLÇE İSTANBUL’DAKİ RİSK DURUMU

Beylikdüzü ve Ataşehir: Nüfus yoğunluğunun ve yüksek katlı yeni binaların fazla olduğu ilçeler. Özel okullar da bu bölgede yoğunlaşmış durumda. Büyükçekmece ve Beylikdüzü ilçelerinin heyelan bölgesinde bulunmaları sebebiyle çökmeler gerçekleşebiliyor.

Esenyurt: Yüksek ve yoğun yapılaşma, artan nüfus ve göçmen yoğunluğu ile depremden etkilenme riski yükselen bir ilçe.

Silivri ve Tuzla: Aktif fay hattına yakın olmaları, alüviyon kalınlığının fazla olması ve zemin koşullarının sıvılaşmaya müsait olması gibi sebepler ile depremden yoğun şekilde etkilenebilecek ilçeler.

Bakırköy, Avcılar ve Zeytinburnu: Bu ilçelerin tamamının etkileneceği öngörülüyor. Özel, devlet ve şehir hastanelerinin, okulların bu ilçelerde yoğun olması, yapı stoğunun eskiliği, olası etkiyi artırıyor.

Adalar: Fay hattına yakınlık ve yapı stoğunun eski olması nedeniyle yüksek risk taşımakla birlikte nüfus ve yoğunluğunun azlığı, deniz ulaşım imkanlarının açıklığı, trafik problemi olmaması ilçeye ait diğer özellikler olarak ortaya çıkıyor.

Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Ümraniye ve Üsküdar: Kalabalık ve yoğun nüfuslu ilçeler olmaları ve kapanması muhtemel yollar nedeniyle müdahale sürecinde diğer ilçelere göre fazlaca zorluk yaşanabilecek ilçeler olarak değerlendiriliyor.

 

Gündem - 21:03 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster