27° Açık

IŞİD ve El Kaide Sanığı Hanzala’nın ‘Kaçma Şüphesi’ Yok, Gazeteci Yanardağ’ın Varmış!

Gündem - 20 Temmuz 2023 14:17 A A

“IŞİD yöneticiliği” ile suçlandığı davada hüküm giyen, “Ebu Hanzala” olarak bilinen Halis Bayancuk’un Yargıtay tarafından “kaçma şüphesi bulunmadığı” gerekçesiyle tahliye edildiği ortaya çıktı. Ancak akıllara gazeteci Merdan Yanardağ’ın söylediği sözler nedeniyle tutuklanması ve tutuklanmasına karşı yapılan itirazın “kaçma şüphesi” nedeniyle reddedildiği geldi.

“Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla 12 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılan “Ebu Hanzala” kod adlı selefi Tevhid grubunun lideri Halis Bayancuk, tahliye edilmişti. Bayancuk hakkındaki tahliye kararı; kendisine yakın olduğu bilinen “Tevhid Gündemi” adlı internet sitesinde “11 yıllık hukuksuzluk son buldu” başlığı ile duyuruldu.

Sitedeki yazıda, Bayancuk’un “kaçma şüphesinin olmadığı” gerekçesiyle tahliye edildiği öne sürüldü. Sitede, “Mahkeme heyeti, azami süreyi aşan uzun tutukluluk sürecini, dosyadaki delillerin toplanmasını ve kaçma şüphesi bulunmamasını gerekçe göstererek son tutuklamada 6 yıl toplamda 11 yılı bulan hukuksuzluğa son vererek Halis Bayancuk Hoca’nın tahliyesine karar verdi” denildi.

Merdan Yanardağ için ‘kaçma şüphesi’ var denildi!

Geçen ay TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ programda kullandığı sözler sonrası hedef gösterilip tutuklanmıştı. 27 Haziran’dan bu yana tutuklu bulunan Yanardağ’ın tutukluluğuna itiraz edilmişti. İtiraz dilekçesinde kararın Anayasa’ya ve hukuka aykırı olduğu, kaldırılması gerektiğine dikkat çekilmişti. Ancak itiraz talebi İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmiş, gerekçe olarak ise “kaçma şüphesi” gösterilmişti.

Aynı toplantılara katıldığı iki kişi, 2 Türk askerinin yakılması olayına karıştı

Öte yandan selefi gruplar 2013 ve 2014 yıllarında “İslami Etüt Toplantıları” adı altında toplantılar düzenlemişti. Selefi grupların yöneticilerinden Halis Bayancuk, İsmail Okur, İlyas Aydın, Mustafa Yağbasa ve Ömer Yetek bu toplantıları organize ediyordu. Bu grupların bu toplantılardaki ana amacı İslam devletini sağlamak için yapılması gerekenlerdi. Toplantılar sürerken Bayancuk, 14 Ocak 2014 tarihinde Van merkezli operasyonun ardından tutuklandı. O dönem tutuklanma gerekçesi “El Kaide’ydi.”

Baba Bayancuk, Gaffar Okan davasından hüküm giymişti

Bayancuk’un babası Hacı Bayancuk, 1992’de Hizbullah’ın askeri kanat sorumluluğunu yaptı. Bayancuk, 2008’de de İstanbul’da ikinci Sinegog baskını eylemini planlarken yakalandı ve bir yıl sonra tahliye edildi. Baba Hacı Bayancuk, Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastı planlayıcısı olarak hüküm giymişti. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcoğlu, Hizbullah’ın Şura üyesi olan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hacı Bayancuk’un avukatlığını yapmıştı.

Gündem - 14:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster