26° Açık

İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti

Gündem - 20 Mayıs 2024 07:41 A A

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin bulunduğu helikopter, zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yaptı. Helikopterde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da vardı. İran’ın resmi haber ajansı IRNA, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin yerinin bulunduğunu duyurdu. İran Devlet Televizyonu, Reisi ve heyetini taşıyan helikopter enkazında yaşam belirtisinin olmadığını belirtti. İranlı yetkililer tarafından daha sonra yapılan açıklamada, helikopterde bulunan Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın kazada hayatını kaybettiği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti - Dünya Haberleri - TV100

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin bulunduğu helikopter, zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yaptı.

Azerbaycan’dan kalkan helikopterde, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdüllahiyan, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim ve Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti vardı.

İranlı yetkililer helikopterde bulunan Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdüllahiyan’ın öldüğünü duyurdu.

HELİKOPTER, 12 SAAT SONRA BULUNDU

Helikopterin, kaza haberinden yaklaşık 12 saat sonra bulunmasına ilişkin son gelişmeler şöyle:

İran Kızılayı Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada helikopter enkazını bulduklarını, ulaşmaları için 2 kilometre kaldığını duyurdu. Kolivend, “Helikopter bulundu. helikopteri görüyoruz, hepimiz olay yerine doğru gidiyoruz. 2 kilometre mesafede. Durum iyi değil” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti - Haber3

DEVLET TELEVİZYONU: YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İran devlet televizyonu da, enkazda yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

‘TAMAMEN YANDI’ İDDİASI

Reuters’a ismini vermeden konuşan bir yetkili ise helikopterin tamamen yandığını iddia etti. Yetkili, helikopterdekilerin hepsinin ölmüş olduğundan şüphelenildiğini söyledi.

‘AKINCI İHA ISI KAYNAĞI TESPİT ETTİ’

Anadolu Ajansı’nın haberine göre helikopter, Türkiye’nin yardım için gönderdiği Akıncı İHA’nın bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaşması sonrasında bulundu.

BARAJ AÇILIŞINDAN DÖNÜYORDU

Kaza sırasında Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırındaki Aras Nehri’ne yapılan iki yeni barajın ortak açılış töreninden dönüyordu. Helikopter, İran’ın Doğu Azerbaycan vilayetindeki Culfa yakınlarında, dağlık alanda ormana düştü.

 

Gündem - 07:41 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster