20° Açık

İmamoğlu hakkında hapis cezası ve siyasi yasak istemi

Gündem - 14 Temmuz 2023 13:33 A A

Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İBB Başkanı İmamoğlu’nun 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve siyasi yasak istendi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan ve hakkında 2 yıl 7 ay hapis cezası ile siyasi yasak uygulanması kararı verilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya “hakaret” ettiği gerekçesiyle açılan davada da istenen ceza belli oldu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede İmamoğlu’nun, “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve siyasi yasak talep edildi.

İmamoğlu hakkında hazırlanan iddianamede, hakaret suçunun, kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenmesi nedeniyle, cezanın alt sınırının 1 yıldan az olmaması istendi.

Savcılık, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’, ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘iftira’ suçlarından ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

25 Ekim 2022’de Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılış Programı’nda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı arasında bir gerginlik yaşanmıştı.

Açılış konuşmasını yapan Yazıcı’dan sonra sahneye gelen İmamoğlu, konuşmasından önce salonda yaşanan gerginliğe yönelik, “Arkadaşlar, o arkadaş burayı germeye gelmiş, bırakın. Sakin, nezaketsiz, bakın arkadaşlar müsaade edin. Bir sakin olun. Vatandaşlarımız buraya döner misiniz? Lütfen, lütfen… Bakın provokasyon devam ediyor. İlgilenmeyin, kötü söz sahibine aittir” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu sözlerine şu şekilde devam etmişti: “Arkadaş provakasyona devam ediyor, ilgilenmeyin. Kötü söz sahibine aittir. Zaten arkadaş gergindi, saniyede bir öksürüyordu. Belli ki kendini kurmuş. Twitter belediyeciliği yapıyor. Twitter belediye başkanlığı yapıyor.”

İmamoğlu, YSK Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Verilen kararla birlikte İmamoğlu hakkında siyasi yasak süreci de başlamıştı.

İmamoğlu’na siyasi yasak gelmesi için davanın İstinaf ve Yargıtay aşamalarının tamamlanması gerekiyor. Karar kesinleşirse İBB Meclisi İmamoğlu yerine yeni başkan seçecek. İmamoğlu ayrıca 2023 ve 2024 seçimlerine de katılamayacak.

Gündem - 13:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster