20° Açık

Fikret Bila: Rejim Sorunu Büyüyecek

Gündem - 19 Haziran 2023 07:17 A A

Türkiye’nin temel sorunu AK Parti iktidarının, MHP’nin katkısıyla demokratik, laik, hukuk devletini siyasal İslamcı bir devlete dönüştürmek konusunda aldığı büyük mesafeydi.

AK Parti bir yandan nihai hedefine varabilmek bir yandan da idari ve yargısal denetimden kurtulmak için iktidarını devam ettirmek zorundaydı.

Bunu sağlamak için HÜDA PAR’ı ve Yeniden Refah Partisi’ni bile Cumhur İttifakı’na almaktan kaçınmadı.

Bilim insanlarının tanımıyla AK Parti İslamcı Makyavelizm’i en iyi uygulayan partiydi.

Seçimin kazanılmasının ilk sonucu, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu tek adam rejiminin devleti ve toplum yaşamını dinselleştirme uygulamalarını hızlandırmak olacaktır.

Dolayısıyla Türkiye için seçim öncesinde sorun, seçimden sonraki süreçte daha da büyüyecek, okullara imam atanması, devlet kurumlarına tarikatların yerleştirilmesi, toplumsal yaşamın merkezine dinin konulması, önceki gün Van’da yaşandığı gibi yolsuzlukları ortaya çıkaran gazetecilerin ulu orta korumalar tarafından dövülmesi, sesi çok çıkan muhaliflerin sesinin kısılması baskıları da artacaktır.

Türkiye böylece çağdaş devletler topluluğundan daha da uzaklaşıp dini değerlerle yönetilen azgelişmiş bir Ortadoğu ülkesine dönüşecektir.

İşte bu nedenlerle 14-28 Mayıs seçimleri tarihi önemdeydi.

Fikret Bila’nın yazısının devamı için tıklayınız

Gündem - 07:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster