27° Açık

Emekliye Ek Zam AKP Oylarıyla Reddedildi

Gündem - 14 Temmuz 2023 11:07 A A

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri için CHP’li vekiller yüzde 34Saadet Partisi vekilleri de yüzde 25’in yanı sıra 8 bin 077 lira seyyanen artış önergesi verdi. Önergeler AKP oylarıyla reddedildi. Yüzde 25 zam öngören düzenleme, AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi. Yüzde 25 zammı, iktidar ortağı MHP lideri Bahçeli de makul bulmadığını ifade etmişti.

Yaklaşık 15,5 milyon emeklinin merakla beklediği emekli maaş zammıyla ilgili karar TBMM Genel Kurulu’ndan çıktı. Teklifin memur emeklilerinin aylık oranlarını düzenleyen ikinci maddesi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi. Buna göre, emekli maaşlarına sadece yüzde 25’lik artış yapılacak.

CHP vekillerinin verdiği rakam reddedildi!

Zammı düzenleyen 18. Madde görüşülürken CHP milletvekilleri emekli maaşlarına yüzde 34; Saadet Partisi vekilleri de yüzde 25’in yanı sıra 8 bin 077 lira seyyanen artış önergesi verdi. Önergeler AKP oylarıyla reddedildi. CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, “7 bin 500 lira alanlar hiç zam almayacak. Ortalama 9 milyon emekli açlık sınırının altında buradan çıkacak kararları gözlemekte. Keşke beraberce emekliler için güzel bir karar çıkarabilmiş olsaydık. AKP’liler sizden rica ediyorum, emekliler için birlikte düzenleme çıkaralım. Yoksa tarihinize leke olarak geçecek” dedi.

KARAR SONRASI KİM NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALACAK?

Emekli milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Beklenen olmadı emeklilerin seyyanen zam isteği TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmedi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerin temmuz zam oranı yüzde 25 olarak TBMM’den geçti. Peki bu karar sonrası emekliler ne kadar maaş alacak?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı TBMM’de görüşülmekte olan emekli zammıyla ilgili düzenlemediydi. Emeklilere 6 aylık enflasyon oranında zam yapılmış ancak bu oran daha sonra yüzde 25’e yükseltilmişti. Emekliler yapılan bu zamma tepki gösterdi ve zam oranını yükseltilmesini istedi.

Emekliler derneği de yaptıkları açıklamada 4 bin liralık bir seyyanen zam istemiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de grup toplantısında zammın yetersiz olduğunu söylemiş ve 8 bin liranın üstünde bir seyyanen artış yapılması gerektiğini açıklamıştı. Ancak beklenen artış gerçekleştirilmedi.

SSK ve Bağkur emeklilerine enflasyon ve refah payı ile birlikte 6 aylık yüzde 25 zam öngören madde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. TBMM’de dün görüşülen teklifle herhangi bir artış yapılmadı ve SGK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı kesinleşti.

Gündem - 11:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster