26° Açık

Emekliler İzmir’de meydanlara çıktı

Gündem - 25 Mayıs 2024 20:28 A A

Tüm Emekliler Sendikası, İzmir’de emekli mitingiyle meydanlara indi. Sendika’nın Seferihisar Şube Başkanı Emire Özkoç, “Birileri beyler, paşalar gibi yaşarken, aklımıza hayalimize gelmeyecek kadar lüks hayatlar sürerken, bu ülkenin her karış toprağına ter dökmüş emeklileri açlıkla sınamak, ne vicdanidir, ne ahlakidir, ne de insanidir. Sosyal devlet de bu değildir” dedi.

Türkiye genelinde “Açlığa ve Sefalete Hayır” sloganıyla 8 ayrı şehirde miting düzenleyen Tüm Emekliler Sendikası, İzmir’de de meydanlara çıktı. Tüm Emekliler Sendikası Ege Bölgesi Şubeleri, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda biraraya gelerek ellerinde “Artık Yeter”, “Açlığa Yoksulluğa Teslim Olmayacağız”, “Bu Maaşlarla Yaşanmaz”, “Diyanetin Şatafatı Emeklinin Yoksulluğu”, “Sermayeye Değil Emekliye Bütçe”, “Emekliler Yürüyor Dayanışma Büyüyor” yazılı dövizlerle Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

Emeklilerin mitingine Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Karabağlar Belediye Başkanı Helil İnay Kınay’ın yanısıra çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler de destek verdi.

Bu maaşlarla yaşanmaz”

Cumhuriyet Meydanı’nda emekliler adına konuşan Tüm Emeklilerin Sendikası Seferihisar Şube Başkanı Emire Özkoç, “10 milyon insanın açlık sınırının yarısı kadar bile maaş alamadığı, vicdansız bir iktidarla karşı karşıyayız. Yaklaşık 2,5 milyon memur emeklisi, daha bir yıl önce emekli olduğunda maaşının yüzde 75’ni alırken, iktidar yasaların arkasından dolaşarak emekli memurları devre dışı bıraktı. Şimdi memur emeklileri çalışırken aldığı maaşının yüzde 50’sini dahi alamıyor. EYT’li arkadaşlarımızın bir bölümü güya emekli edildi. Onlarda en dipten maaş alıyor. İşe bir gün sonra giren, bir gün önce girenden 17 yıl sonra emekli oluyor. Bu nasıl adalettir? Her statüde emeklisini mağdur etmekte sınır tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidarı defalarca uyardık. Bu maaşlarla yaşanmaz. Birileri beyler, paşalar gibi yaşarken, aklımıza hayalimize gelmeyecek kadar lüks hayatlar sürerken, bu ülkenin her karış toprağına ter dökmüş emeklileri açlıkla sınamak, ne vicdanidir, ne ahlakidir, ne de insanidir. Sosyal devlet de bu değildir” dedi.

“Artık emekliden iktidara oy da yok rahatta yok”

Gündem - 20:28 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster