21° Açık

Edirne’ye Bulgar Akını!

Gündem - 22 Eylül 2023 19:07 A A

Bulgarlar, Bulgaristan Bağımsızlık Günü’nün tatil olması nedeniyle alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgaristan’dan Edirne’ye alışverişe gelen Selim Mehmet, “Güzel, uygun fiyatlar ama az çok yükselme var, eskiye bakarak. İstediğimiz her şey var” dedi.

Edirne’de kurulan Ulus Pazarı’nda alışveriş yoğunluğu oluşturan Bulgar turistler, esnafın yüzünü güldürdü. Bugün Bulgarsitan’ın para birimi 1 leva 14 lira 79 kuruşa denk geliyor. Kur farkından dolayı Edirne’ye uzun süredir alışveriş için gelen Bulgar turistler, ülkelerinde 22 Eylül Bağımsızlık Günü’nün tatil olmasını fırsat bilerek bugün de kente akın etti.

Çarşı pazarda alışveriş yoğunluğuna sebep olan Bulgar vatandaşları, kentin ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Bulgar yoğunluğundan dolayı bazı esnaf, dükkanlarının camına astığı iş ilanında Bulgarca bilen elaman arıyor.

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Barış Atkoşan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugünkü yoğunluğumuzun asıl sebebi Bulgaristan’ın Kurtuluş Bayramı olması sebebiyle ciddi anlamda Bulgar turistlerin Edirne’ye bir akını var. Esnafımız son derece memnun bu yoğunluktan. Kış sezonu ürünleri de tezgahlara gelmiş durumda fiyatları olabildiğince makul tutmaya çalışıyorlar. Döviz hareketliliğinden dolayı iç piyasadaki ürünlerin fiyatları da geçen yıla nazaran artmış durumda… Mümkün olduğu kadar minimum karlarla ticaretlerini sürdürmeye çalışıyorlar bu noktada, pazarın bir cazibesi olmak durumda.”

Pazar esnafı Erdinç Nemutlu, “Bugün bayramları varmış. Bayağı yoğun olacağının haberini almıştık. Otellerde rezarvasyonlar yüksekti. Herkes kısmetini yiyor pazarda. Edirne ve pazar esnafına genelde Bulgar olması büyük bir avantaj. Beğendikleri şeyi yakalarlarsa daha fazla alışveriş yapıyor. Bir alacağına üç alıyor. Niye, 1 lirası 15 lira” dedi.

Esnaf Engin Cesur ise, “Pazarlığa, promosyonlara alıştırdık. Onlar da promosyon istiyor. Ucuz tabi, onların 1 levası bizim 15 lira. bizim 1 lira devam ediyor daha burada alışverişe bakar mısınız? Ben söylemeyeyim, bakın” diye konuştu.

Gündem - 19:07 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster