18° Açık

Döviz Uçuşta TL Eriyor!

Gündem - 8 Haziran 2023 12:31 A A

Çaya, telefona, otomotive, benzine… Bunlar sadece bugün sabah birkaç saat içinde aldığımız zam haberleri! Dövizin dün gördüğü rekor seviyeler iğneden ipliğe her üründe fiyat artışına neden olmaya devam ediyor.

Seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte merak edilen kabine atamaları da gerçekleşti. Ekonominin başına Mehmet Şimşek getirildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başına da atama yapılması bekleniyor.

Ekonomide bu gelişmeler yaşanırken piyasalar adeta yangın yerine döndü. Dolar ve euro kuru iki gündür rekor üstüne rekor kırarken zamlar da peş peşe gelmeye başladı.

İlk Haber Benzinden: Benzin, motorin ve LPG’ye bu gece yarısından itibaren büyük zam geliyor

Döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş, akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyacak. NTV’de yer alan habere göre, bu geceden itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 2 lira 70 kuruş, motorinde 1 lira 37 kuruş, oto gazda 67 kuruş zamlanacak.

Bu geceki zamla birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 23,99 TL’ye, Ankara’da 24,35 TL’ye, İzmir’de 24,38 TL’ye yükselecek.

Zamla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 22,11 TL’ye, Ankara’da 22,50 TL’ye, İzmir’de 22,52 TL’ye yükselecek.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre Çaykur, çaya ortalama yüzde 43 oranında zam yaparken, yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi.

Apple Türkiye iki gün arayla iPhone’lara yeni zam yaptı…

Apple Türkiye, 3 hafta önce yaptığı zammın ardından önceki gün yeniden zam yapmıştı. En düşük iPhone 14 modeli 37 bin 999 TL olmuş, 14 Pro Max’in 1 TB modeli, 67.999 TL’den satılmaya başlanmıştı.

Apple dün yaşanan kurdaki artışı dikkate alarak iPhone 14 serisi dahil satışa sunduğu yeni ürünlerin fiyatlarını artırdı. Şirket, iki gün önce en düşük iPhone 14’ün fiyatını 38 bin TL’ye yükseltirken bu fiyat son zamla 42 bin 499 TL’yi gördü.

Böylece Apple son bir ay içinde üç kez ürünlerine zam yapmış oldu.

Otomobil Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor

Zamlar Devam Edecek

Elektronik sektörü temsilcileri, kurdaki artışa bağlı olarak ithal teknolojik ürünlerin fiyatlarındaki yükselişin bir süre daha devam edeceğini öngördü.

Son dönemin en gözde yatırım araçlarından biri olan ve üst üste satış rekorları kırılan otomobil piyasası da zamlardan nasibi aldı. Geçen hafta fiyatlarını güncelleyen sektörde kurdaki hareketlilikle dün yeni bir zam dalgası daha meydana geldi.

Gündem - 12:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster