18° Açık

Dolarımı Satayım Mı Diye Soranlara Yanıt Geldi!

Ekonomi - 2 Temmuz 2023 16:17 A A

Ekonomist Tunç Şatıroğlu kendi YouTube kanalında yayınladığı videoda “Bayramdan sonra piyasalar ne olur” sorusuna yanıt verdi.

YouTube kanalında ekonomik tabloyu değerlendiren ekonomist Tunç Şatıroğlu, Eski Goldman Sachs ve IMF stratejisti IIF Başekonomisti Robin Brooks’un Türkiye ile ilgili analizlerine de yer verdi.

“Seçim bitti, dolar kurunda sert bir yükseliş gördük, ardından duruş, sonra tekrar yükseliş meydana geldi” diyen Şatıroğlu, tatili sonrası doların ne olacağına dair öngörülerini anlattı.

Ekonominin genel görünümü hakkında açıklamalarda bulunan Şatıroğlu “Yabancılar para getirmek için taleplerini sıraladılar” diyerek bu şartları şöyle sıraladı:

* Dolar üstündeki baskıyı bırakın nereye gelecekse gelsin
* Enflasyon kadar faiz vereceksiniz, bu karşılanamadı
* Swapların açık olması gerekiyor.

Şatıroğlu görünen duruma göre, en azından Batı dünyasından para bulunamayacağını, çünkü beklentilerin karşılanamadığını anlattı. “Faiz yüzde 25 beklenirken 15’e çıkarıldı ve büyük bir hayal kırıklığı olduğu söylendi” diyen Şatıroğlu, Şahap Kavcıoğlu’nun BDDK Başkanı olarak atanmasıyla da hayal kırıklığı yaşandığını belirtti.

Araplardan para bulma olasılığı olduğunu belirten Şatıroğlu “Suudi Arabistan’dan paralar gelmişti, ama küçük paralar. Ama Türkiye’nin ihtiyacı olan 50 milyar dolar gelmedi” dedi.

Dışarıdan para bulunamıyorsa birşeylerin satılarak para bulunabileceğini, bunun da 1 seneden önce nakde dönüşemeyeceğini söyledi.

Şatıroğlu “Kısa vadede bir para gelmeyeceğini söyleyebiliriz. Döviz yakmaktan vazgeçildiği anda da döviz kuru artacak” dedi.

Tunç Şatıroğlu ekonomist Robin Brooks’un tweetini de paylaştı:

“Türk Lirası’nın seçim sonrası zayıflamasını tanımlayan “dur-kalk-dur” modeli, piyasaların kendi işlerini yapmalarına izin verme konusundaki isteksizliğe işaret ettiği için talihsizdir. Türkiye için – yakın geçmişten kopması açısından – Lira’nın bir kez ve tamamen sıfırlanmasına (kendi değeri neyse ona gelmesine) izin vermek daha iyi olacaktır…”

Şatıroğlu “Brooks ‘1990’dan beri 27 tane büyük devalüasyon yaşandı. Türkiye’de durum hepsinden daha kötü, TL sürekli değer kaybediyor” diyor. Böyle bir ortamda neden dolar indi mi çıktı mı sorusuyla mücadele edelim ki?” diye konuştu.

Tunç Şatıroğlu “Zombi şirketlerin inanılmaz bir baskısı var. Bu işi çözecek kapasite de yok, bu durum sürsün isteniyor. Türkiye’de inanılmaz paralar kazanılıyor. Seçim bahane. Dolarınızı falan satmayın. Alacaksanız da bakın 26’ya geldi, alın. Bundan sonra daha dikkatli olmanız gerekiyor. Gidişat kötü, bir çözüm de yok. Çok maliyetli, buradan dönüş çok zor” diyerek “Dolar ve altının artık borsaya rakip olduğunu” belirtti.

Ekonomi - 16:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster