20° Açık

Dolar ve altın fiyatları bayram sonrası artmaya devam eder mi?

Ekonomi - 1 Temmuz 2023 13:35 A A

Merkez Bankası’nın faiz para politikası değişikliği sonrası dolar ve altında da yön değişti. Peki piyasalar bayram sonrası hangi verilere göre yön belirleyecek?

Altın ve dolar fiyatlarında yaşanan hareketlilik yatırımcının dikkatini çekmeye devam ediyor. Peki altın ve dolarda yükseliş bayram sonrası da devam eder mi?

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş merak edilen soruları cevapladı.

Yavaş, Milliyet’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Powell’ın senatoda ve en son Fed toplantısında yapmış olduğu faiz artırım ve enflasyon vurgusu altında baskı oluşturdu. Buna ek olarak da ABD’de büyümenin beklentiyi de aşmış olması altındaki geri çekilmede etkili olduğu görüşündeyiz. Yurt içi piyasalardaki gram altına baktığımızda ise kurlarda görülen artışların etkili olduğunu görmekteyiz. Kurlarda adil değere ulaşana kadar dövizde ve gram altındaki yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz. Seçimlerden sonra para politikasına yönelik belirsizliklerin giderilmesi ve gerekli adımların atılmaya başlanmasıyla birlikte BİST100 endeksinde yükselişleri gördük. Yükselişlerde bankacılık hisselerinin de katılmış olmasıyla birlikte rekor seviye test edilmiş oldu. Endeksin artan kur ve seçim gölgesinde kalan finansallarının henüz fiyatlanmadığını ve yükseliş trendinin düzeltmelerle de olsa devam edeceği kanısındayız. Dövizde dengelenmenin şu an itibariyle ne zaman olacağını söylemek güç ve bunun için öncelikle politika faizinin nereye gideceğini bilmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Politika faizine yönelik bir yönlendirme olması halinde kurlardaki dengelenme sürecine yönelik daha iyi yorumlar yapılacağını söyleyebiliriz.”

Ekonomi - 13:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster