27° Açık

DİSK’TEN TÜİK ÖNÜNDE ENFLASYON AÇIKLAMASI…

Gündem - 5 Temmuz 2023 14:14 A A

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) enfasyon rakamlarına tepkisini dile getirmek için bugün Ankara’da TÜİK önünde eylem yaptı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada, “Biz bugün TÜİK’in önündeyiz çünkü TÜİK açıkladığı enflasyon verileriyle milyonlarca işçinin, emekçinin, kamu çalışanının, emeklinin ücretini belirlemektedir. TÜİK deyim yerindeyse Türkiye’de en önemli ücret belirleyeni haline gelmiştir. Çünkü Türkiye’deki bütün emek gelirleri TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon verisine göre belirlenmektedir. Ve yine milyonlarca işçi, emekçi, kamu çalışanı, emekli, dar gelirli şahittir ki TÜİK’in enflasyonu her gün bizlerin çarşıda, pazarda, markette karşı karşıya kaldığımız enflasyonun çok altındadır. Üstelik TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamıyla halkın yaşadığı enflasyon arasındaki makas günden güne daha da fazla açılmaktadır. Bu durum tüm çalışanların ve emeklilerin ücret artışlarının gerçek enflasyonun çok altında kalmasına neden olmakta yani 85 milyonu çok ciddi biçimde yoksullaştırmaktadır. Bir kez daha soruyoruz: TÜİK nereden alışveriş yapıyor? TÜİK eti, sütü, yumurtayı kaç liraya alıyor” dedi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), haziran ayı enflasyonunu yıllık yüzde 38,21, aylık yüzde 3,92 olarak açıklamasının ardından bugün DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile sendika üyeleri açıklanan rakamlara tepkilerini dile getirmek için Ankara’da TÜİK önüne gitti. DİSK temsilcileri “Gerçekleri Açıkla, Ekmeğimizle Oynama’ temasıyla yaptıkları eylemde tepkilerini dile getirdi.

“TÜİK, GEREK İÇERİDE GEREK DIŞARIDA EN GÜVENİLMEZ KURUMLAR ARASINA GELDİ”

“TÜİK ÖNÜNDE İŞİMİZE, EKMEĞİMİZE, ÇOCUKLAIRMIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK İÇİN BİR KEZ DAHA BURADAYIZ”

“TÜİK’İN AÇIKLADIĞI ENFLASYON RAKAMIYLA HALKIN YAŞADIĞI ENFLASYON ARASINDAKİ MAKAS GÜNDEN GÜNE DAHA FAZLA AÇILMAKTADIR”

“TÜİK NEREDEN ALIŞVERİŞ YAPIYOR? TÜİK ETİ, SÜTÜ, YUMURTAYI KAÇ LİRAYA ALIYOR?”

“TÜİK DE BİR KAMU KURUMU. VE KAMU KURUMLARI HALKA DOĞRU BİLGİ VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR”

“BÖYLESİNE YÜKSEK ENFLASYON DÖNEMİNDE DAHA FAZLA ŞEFFAF VE AÇIK OLUN”

Çok defa söyledik, bir defa daha söyleyelim: TÜİK enflasyonla mücadele kurumu değildir. TÜİK enflasyonu bastırmak, enflasyonu düşük göstermekle görevli bir kurum değildir. Yüksek enflasyonla ve alım gücünün hızla düşmesiyle mücadele etmesi gereken kurumlar bellidir. Enflasyonla hükümet mücadele eder. Buradan TÜİK yönetimine bir kez daha sesleniyoruz: Kamusal sorumluluğunuzu yerine getirin. Enflasyonu doğru ölçün. Enflasyon verilerini bilim dünyasına açın ve kamuoyu ile paylaşın. Böylesine yüksek enflasyon döneminde daha fazla şeffaf ve açık olun. Hukuka uyun, gerçekleri açıklayın, ekmeğimizle oynamayın.”

Gündem - 14:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster