19° Açık

DİSK’TEN DOĞAL GAZIN ENFLASYON HESABINDAN ÇIKARILMA KARARINA TEPKİ:

Gündem - 2 Haziran 2023 18:45 A A

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) doğal gaz fiyatlarını enflasyon hesaplamasından düşeceği yönündeki kararına tepki göstererek “TÜİK, yargı kararına rağmen enflasyon madde sepetini açıklamaktan kaçınırken yeni, şaibeli bir uygulamaya, bir operasyona daha imza atıyor. TÜİK, çalışanların ekmeğiyle oynamaktan vazgeçmelidir” açıklamasını yaptı.

TÜİK’in geçen pazartesi günü TÜFE’de doğal gaz fiyatının sıfır kabul edileceği ve enflasyonun buna göre hesaplanacağı; bu durumun mayıs ayında enflasyonda aşağı yönlü kuvvetli bir etki yaratacağı yönündeki açıklamasına karşı tepkiler sürüyor. DİSK’ten konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada, doğal gaz fiyatının sıfır kabul edilerek yapılan enflasyon hesaplaması birçok sorun ve emekçiler açısından büyük kayıplar yaratabileceğine dikkat çekildi.

“ENFLASYONU DÜŞÜK GÖSTERMEYİ AMAÇLAYAN BİR OPERASYONDUR”

Tüketici fiyat endeksi ile amaç, tüketicilerin harcanabilir hane halkı gelirini hesaplamak değil, fiyat artışlarını saptamaktır. Harcanabilir hane halkı geliri, gelir ve yaşam koşullarına ilişkin anketlerle belirlenmektedir. Söz konusu EPDK kararı ile tüketicilerin ilk faturalarındaki kullanım bedelleri Hazine tarafından karşılanacak. Dolayısıyla fatura bedeli tüketici tarafından karşılanmasa da bir fatura bedeli söz konusudur. Doğal gaz bedelinin bir bölümünün veya tamamının Hazine tarafından karşılanması bir gelir desteği, sübvansiyondur. Geçmişte de doğal gaz tüketimi için kısmi Hazine desteği sağlandı. Dahası pek çok başka alanda da benzer destekler söz konusu olmaktadır.

TÜİK, doğal gazda ‘sıfır fiyat’ uygulaması ile enflasyonu düşük göstererek milyonlarca emekçinin geliriyle oynamaya hazırlanıyor. TÜİK’i bu operasyondan vazgeçmeye çağırıyoruz. TÜİK, çalışanların ekmeğiyle oynamaktan vazgeçmelidir.”

Gündem - 18:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster