20° Açık

“DEVLETİ KALPAZAN YAPTINIZ. KUR KORUMALI MEVDUATIN BÜTÇEYE GETİRECEĞİ AÇIK, MERKEZ BANKASI TARAFINDAN PARA BASILACAK, ÖYLE KAPATILACAK”

Gündem - 7 Temmuz 2023 21:26 A A

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; kur korumalı mevduat ile ilgili düzenlemeyi eleştirdi. Ağbaba, “Devleti kalpazan yaptınız. Devlet eliyle kalpazanlık yapılıyor. Kur korumalı mevduatın bütçeye getireceği açık, Merkez Bankası tarafından para basılacak, öyle kapatılacak. Merkez Bankası şakır şakır para basacak, hem enflasyonu artıracak. Hem de devlet eliyle bir siyasi kalpazanlık yapıldığını da söylemek istiyorum” dedi.

AKP’nin “memurlara zam müjdesi” olarak duyurduğu, ancak vergilerin yükseltilmesinin yanı sıra ek vergiler de getiren 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşırlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişikli Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sürüyor.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, teklifle Türkiye’de ekonomik buhran olduğunun iktidar tarafından itiraf edildiğini söyledi. Ağbaba, şöyle konuştu:

“Seçimden önce sunulmamış olması da manidar. Erdoğan’ın sözleri aklımıza geliyor. ‘Ben siyaseti bırakırım, ölsem de seçim ekonomisi uygulamam’ diyordu. Ama bugün gelen teklif bir seçim ekonomisinin uygulandığını, seçimden önce seçim ekonomisi uygulandığını tescil etmiş oluyor. Keşke bunları duyursaydınız. Örneğin seçimden önce Motorlu Taşıtlar Vergisini 2 kat zam yapacağınızı, Kurumlar Vergisini yüzde 20’den yüzde 25’e yükselteceğinizi keşke söylemiş olsaydınız.

“YOKSULLAŞTIRDIĞINIZ İNSANLARLA DAYANIŞMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ”

Şimdi teklifin ismi manidar. Milli dayanışma paketi. Amaç ne? Dayanışma. Bu yaşadığımız ekonomik buhrandan çıkmak için kiminle dayanışacaksınız? Akla kim gelir? En çok, zengin ettiklerinizle dayanışmanız lazım. Ama bu teklifte gözüküyor ki yoksullaştırdığınız insanlarla dayanışmaya devam edeceksiniz. Dolar garantili köprü yol yapanlarla mı dayanışacaksınız, beşli çetelerle mi, kur korumalı mevduat yoluyla zengin ettiklerinizle mi?

“HER ZAMANKİ GİBİ, FAKİR FUKARANIN CEBİNE EL ATACAKSINIZ”

Yine her zamanki gibi her sıkıştığımızda olduğu gibi fakir fukaranın cebine el atacaksınız. Hiç akıllara yandaş gelmiyor hiç zenginleştirdikleriniz gelmiyor yine fakir fukaradan başka kimseyi gözünüz görmüyor.

“İNİN MAKAM ARAÇLARINDAN”

Meşhur bir lafınız var: ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyorsunuz. Fakir fukaraya vergi ve zam bildiriyorsunuz, kamuda hiç tasarruf aklınıza gelmiyor. İlk beş ayda taşıt kiralama giderleri 995 milyon sarayın temsil ve ağırlama giderleri 484 milyon. Sarayın gizli hizmet gideri 1 milyar 373 milyon lira. Beşli çeteye aktarılan para 42,3 milyar. Ama bunlardan tasarruf hiç aklınıza gelmiyor. 125 bin makam aracı var. Tasarruf yapacaksanız, inin makam araçlarından. 14 tane Cumhurbaşkanının özel uçağı var. Tasarruf yapacaksanız uçaklardan inin. Sarayın yazlığı var, kışlığı var. Var da var…

Tasarruf yapacaksanız saraydan çıkın. Maalesef bu dönemin adı israf ve şatafat dönemi maalesef tasarruf yapmak yerine fakir fukaranın cebine göz dikmiş durumdasınız.

Dün gece yarısı 3’ten sonra bir zam paketi ile karşı karşıyayız burada liste var. KDV ve oranları yıllar sonra ilk kez arttırılmış oldu. Demek ki her şeye zam gelecek, sıvı şampuana, deterjan her şeye zam geliyor.  Maalesef hükümet tuvalet kağıdından alınacak vergiye mahkum olmuş durumda. Bir ekonomik buhran da karşı karşıyayız. Bu teklife baktığımızda aslında tersine zam teklif olduğunu görüyoruz.

Milli dayanışma paketi diye sunduğunuz bu teklifin ismi aslında yerli ve milli zam paketedir. Keşke seçimde vaat ettiklerinizi getirseydiniz bu torba yasaya koysaydınız. Neydi bunlar örneğin sıkışıp anketleri görünce ne yaptınız esnafın prim gün sayısını 7200’e düşüreceğinizi söylediniz burada var mı yok. Emekliye bayram ikramiyesini artıracağız dediniz var mı yok. Taşeron sorununu çözeceğiz dediniz var mı yok. Gençlere vergisiz cep telefonu bilgisayar sözleri verildi getirin buraya ya da 10 GB internet sözü…

“KALPAZANLIK YAPILIYOR”

Sizi tebrik etmek istiyorum. Devleti kalpazan yaptınız, devlet eliyle kalpazanlık yapılıyor. Kur korumalı mevduatın bütçeye getireceği açık Merkez Bankası tarafından para basılacak, öyle kapatılacak. Merkez Bankası şakır şakır para basacak hem enflasyonu artıracak hem de bunun anlamı şu devlet eliyle bir siyasi kalpazanlık yapıldığını da söylemek istiyorum.”

Gündem - 21:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster