30° Parçalı az bulutlu

CAN ATALAY’IN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YOKSUN BIRAKILMASI HATAY HALKININ İRADESİNİN GASP EDİLMESİ NİTELİĞİNDEDİR

Gündem - 25 Ağustos 2023 16:08 A A

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Adalet Bakanlığı’nın tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesi için yapılan bireysel başvuruyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu görüşe tepki gösterdi. TİP, “Adalet Bakanlığı görüş yazısında anayasal ve uluslararası düzenlemelerini savunmak yerine siyasi iktidarın tezlerini yinelemeyi tercih etmiş durumda. Bakanlık, Anayasa Mahkemesi’nin yerleşik içtihatlarıyla kavga ederek yargısal bir kuruma kararlarını değiştirmesi yönünde telkinde bulunarak yargıyı bir kez daha baskılamaya çalışmakta” açıklamasını yaptı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye talebinin Yargıtay tarafından reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuruyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı, yüksek mahkemeye görüşünü sundu. TİP, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“14 Mayıs 2023 tarihinde TİP Hatay Milletvekili seçilerek mazbatasını alan Can Atalay, milletvekili olarak 102 gündür esir tutulmakta. Yargıtay tarafından tahliye talebinin reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuruyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı’nın görüşü dosyaya sunuldu.

?“ADALET BAKANLIĞI SİYASİ İKTİDARIN TEZLERİNİ YİNELEMEYİ TERCİH ETMİŞ DURUMDA”

Adalet Bakanlığı görüş yazısında anayasal ve uluslararası düzenlemelerini savunmak yerine siyasi iktidarın tezlerini yinelemeyi tercih etmiş durumda. Bakanlık, Anayasa Mahkemesi’nin yerleşik içtihatlarıyla kavga ederek yargısal bir kuruma kararlarını değiştirmesi yönünde telkinde bulunarak yargıyı bir kez daha baskılamaya çalışmakta.?

“ANAYASA MAHKEMESİ, BAKANLIK ARACILIĞIYLA SİYASİ İKTİDARIN KENDİSİ ÜZERİNDE KURMAYA ÇALIŞTIĞI BASKIYA BOYUN EĞMEMELİ”

Anayasa’nın ilgili maddelerinin ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarının yok sayıldığı Bakanlık yazısının bizatihi kendisi yok hükmündedir. Anayasa Mahkemesi, Bakanlık aracılığıyla siyasi iktidarın kendisi üzerinde kurmaya çalıştığı baskıya boyun eğmemeli, bugüne kadar oluşturduğu emsal niteliğindeki kararların arkasında durarak hukukun gereğini yerine getirmelidir.

“KEYFİ ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLEN ESARET CAN ATALAY’IN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YOKSUN BIRAKILMASI KADAR HATAY HALKININ İRADESİNİN GASP EDİLMESİ NİTELİĞİNDEDİR”

?102 gündür keyfi şekilde sürdürülen esaret Can Atalay’ın özgürlüğünden yoksun bırakılması kadar Hatay halkının iradesinin gasp edilmesi ve Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) siyasi faaliyetlerinin de engellenmesi niteliğindedir. Anayasa Mahkemesi’ne çağrımız, Can Atalay ile ilgili yapılan başvurunun derhal gündeme alınarak Anayasal ihlalin sonlandırılması ve tahliyesinin sağlanmasıdır.”

Gündem - 16:08 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster