20° Açık

Camı Pencereyi Kapatın, Afrika Tozu Geldi!

Gündem - 27 Temmuz 2023 10:58 A A

Dün (26 Temmuz Çarşamba) İstanbul başta olmak üzere pek çok kenti vuran kavurucu sıcaklar bu sabah yerini yağmura bıraktı. Sıcaktan bunalan İstanbullular sabah gözünü serin ve bulutlu havaya açtı. Ancak sıcak havanın ardından Afrika tozları ülkeye giriş yaptı. Hava Forum çöl tozları birkaç gün etkisini sürdüreceğini dile getirdi.

Kavurucu sıcakların etkili olduğu ülkede pek çok kentte sıcaklık rekoru kırıldı. İstanbul’da termometreler dün 41 dereceyi gösterdi. Sıcaklıklar, 1938’deki 40.6 dereceyi geçerek en yüksek sıcaklıklar olarak kayıtlara geçti. Şile’de de sıcaklık saat 14.50’de 43.4 derece olarak ölçüldü. Çekmeköy, Eyüpsultan ve Pendik’te ise 40 dereceyi geçti.

Afrika tozları geldi: Çamur yağacak

Nefes almak bile zorlaşırken bu sabah İstanbullular yağmurlu ve rüzgarlı havaya uyandı. Rekor sıcaklığın ardından Afrika tozları megakent İstanbul’da etkili olmaya başladı.

Hava Forum’dan yapılan açıklamada “İstanbul’u sabah vuran yağmur, Afrika tozu barındırıyordu. Yani arabalarınız, camlarınız yüksek ihtimal çamurlandı. Bugün ara ara yine çamur yağabilir. Temizliği yarına bırakın…” denildi.

 

Gündem - 10:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster