16° Açık

BİZİM ÇIRAKLARIMIZ ÇOCUK İŞÇİ DEĞİLDİR, ONLAR USTALARINDAN MESLEK ÖĞRENEN ÖĞRENCİLERDİR

Gündem - 11 Haziran 2023 13:36 A A

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çocuk işçiliğiyle mücadele kapsamında UNICEF ile eğitimlerin, işyeri ziyaretlerinin ve saha faaliyetlerinin sürdürüldüğünü belirterek, “Biz esnaf ve sanatkâr teşkilatı olarak, çocuklarımızın mesleki eğitim almasının, geleceklerini karartmadan meslek öğrenmeleri için en doğru yol olduğuna inanıyoruz. Konfederasyon olarak meslek öğrenmek isteyen ve yine babadan kalan mesleğini devam ettirmeyi amaçlayan, ülkemizdeki tüm çocuklara çıraklık, kalfalık ve usta öğreticilik belgelerini almaları konusunda önemli faaliyetler yürüttük. Bizim çıraklarımız çocuk işçi değildir, onlar ustalarından meslek öğrenen öğrencilerdir” dedi.

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ne ilişkin bugün yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şunları söyledi:

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN EN ÖNEMLİ NEDENLERİ ARASINDA YOKSULLUK, SOSYAL TUTUM, HIZLI NÜFUS ARTIŞI GİBİ NEDENLER YATIYOR”

“BİZİM ÇIRAKLARIMIZ ÇOCUK İŞÇİ DEĞİLDİR, ONLAR USTALARINDAN MESLEK ÖĞRENEN ÖĞRENCİLERDİR”

Konfederasyon olarak meslek öğrenmek isteyen ve yine babadan kalan mesleğini devam ettirmeyi amaçlayan, ülkemizdeki tüm çocuklara çıraklık, kalfalık ve usta öğreticilik belgelerini almaları konusunda önemli faaliyetler yürüttük. Bizim çıraklarımız çocuk işçi değildir, onlar ustalarından meslek öğrenen öğrencilerdir. Çıraklık eğitimi ile pratik eğitimi usta öğreticilerinden alan çocuklarımız aynı zamanda okullarında da teorik eğitimlerini almaktadırlar. Böylece çocuklarımız bir yandan normal almaları gereken eğitimlerine devam ederken, bir yandan da meslek öğrenmektedirler.”

Gündem - 13:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster