30° Parçalı az bulutlu

Biden ve Putin dahil birçok ülke liderinden Erdoğan’a seçim tebriği

Dünya - 29 Mayıs 2023 11:13 A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk sonuçlara göre seçimi kazanmasının ardından ülke liderlerinden tebrik mesajları geldi. Başkan Joe Biden, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Erdoğan’ı kutlayan liderler arasındaydı

Başkan Joe Biden sosyal medya hesabından Erdoğan’ı tebrik etti. Biden Twitter mesajında, “Yeniden seçilmesinden dolayı Recep Tayyip Erdoğan’a tebrikler. NATO müttefikleri olarak ikili konular ve ortak küresel zorluklarla ilgili çalışmak için sabırsızlanıyorum” ifadelerini kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Erdoğan’ı Türkçe bir mesaj paylaşarak tebrik etti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de, gönderdiği kutlama mektubunda, Erdoğan’ı ‘sevgili dostum’ olarak niteledi ve sonucun Türk halkının Erdoğan’ın “bağımsız dış politikasına” verdiği desteğin kanıtı olduğunu belirtti.

Putin, “Seçim zaferi sizin özverili çalışmanızın doğal sonucu, Türk halkının devletin bağımsızlığının güçlenmesine verdiği desteğin kanıtı” dedi.

Rus-Türk ilişkilerinin dostluğuyla çeşitli alanlardaki karşılıklı işbirliğinin güçlenmesine Erdoğan’ın kişisel katkılarını çok takdir ettiklerini belirten Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’ne büyük önem verdiğini de kaydetti.

Rusya işgali altındaki Ukrayna’nın Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Türkçe paylaştığı Twitter mesajında, “Avrupa’nın güvenliği ve istikrarı için işbirliğimizin geliştirilmesini ve ülkelerimizin yararına stratejik ortaklığımızın daha da güçlendirilmesini umuyoruz” dedi.

 

Dünya - 11:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster