27° Açık

ADANA’DA CUMHURİYETİN 100. YIL KUTLAMALARI, “100. YILDA CUMHURİYET” KONULU KONFERANSLA BAŞLADI

Yurt - 23 Ekim 2023 13:24 A A

Adana Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarına, “100. Yılda Cumhuriyet” konulu konferansla başladı. Tarihçi yazar Sinan Meydan, belgelerle ve çarpıcı mesajlarla yaptığı sunumda, Cumhuriyeti ve değerlerini korumanın önemini anlattı. Konserler, kuruluş yılını temsilen saat 19.23’te başlayacak yürüyüşler ve konferanslarla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 100. yılı, Adana’da her zamankinden daha fazla coşkuya sahne olacak.

Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın “100. Yılda Cumhuriyet” konulu konferansı, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gören konferansta katılımcılara hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Kurtuluş Savaşı’nı, Cumhuriyete giden yolu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetimizi ne zorluklarla kurduğunu ve eşsiz devrimlerini belge ve fotoğraflarla anlatan sevgili Sinan Meydan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle yad ediyor, Cumhuriyetimizin 100. yılını bir kez daha kutluyorum” dedi.

“BU MİLLET İÇİNDEN HER ZAMAN ATATÜRK’ÜNÜ ÇIKARIR”

Konferansa, Cumhuriyetin Türk Milleti’ne, vatan için canını feda eden şehitlerden miras kaldığını söyleyerek başlayan Sinan Meydan, “Bu vatan atalarımızın, şehitlerimizin kanlarıyla sulandı. Cumhuriyet; bize vatan bırakmak için canlarıyla, kanlarıyla bedel ödeyen atalarımızdan miras kaldı. Mustafa Kemal Atatürk onun için Cumhuriyetin ebediyen payidar kalacağını söyledi. Bu millet içinden her zaman Atatürk’ünü çıkarır” diye konuştu.

KURTULUŞ, KURULUŞ VE DEVRİMLERİ ADIM ADIM ANLATTI

Adana’nın, Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyetin ilk adımlarının atıldığı şehir olduğunu belirten Sinan Meydan, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, güçlü ülkelere ya da başkalarına değil, sadece millete güvenerek yola çıktıklarını ve başarılı olduklarını anlattı.  Sinan Meydan, çarpıcı belgelerle desteklediği sunumunda, 1. Dünya Savaşı yıllarından başlayarak, İstanbul’un ve Anadolu’nun işgalini, büyük güçlerin Türklere yaşam alanı bırakmama planını, Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele düşüncesiyle yola çıkışını ve kararlı yürüyüşünü, askeri zafer ve ardından kurulan Cumhuriyetin getirilerini, Cumhuriyet devrimlerini, eğitim, tarım ve sanayideki büyük ilerlemenin hayata nasıl geçirildiğini aktardı.

Sinan Meydan, laik Cumhuriyetin önemine değindi ve bugünün dünyasında Türkiye’nin, çevresinde onca savaş, kan ve gözyaşı varken, bütünlüğünü, ülke barışını korumasının, Cumhuriyetin sağlam atılan temelleri sayesinde olduğunu belirtti. Sinan Meydan, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, milletin desteğiyle kurduğu Cumhuriyeti, kuruluş ilkelerine sahip çıkarak korumanın hayati önemde olduğunu kaydetti.

Yurt - 13:24 A A
BENZER HABERLER
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster