27° Açık

ABB: ‘GÖRÜNMEZ’ VE ‘PAHALI’ DENİLEREK ALTYAPI İHMAL EDİLMİŞTİR.

Gündem - 11 Haziran 2023 20:01 A A

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), mevcut altyapı durumu ve afet düzeyinde yaşanan yağışlara ilişkin “Nüfus ve yerleşim artmasına rağmen ‘görünmez’ ve ‘pahalı’ denilerek altyapı ihmal edilmiştir. Bununla kalınmayıp gecekondu olan yerlerde yüksek katlı binalar yapılmış, imar artışları ile kent betona boğulmuştur… ASKİ bütçesinden eski dönemde pahalı su satılıp buradan elde edilen gelirle ABB’ye aktarılan 28 milyar TL altyapıya harcansaydı biz şu anda bu konuları konuşmuyor olacaktık. Bu sene ise ASKİ bütçesi -5 milyar liraya bağlandı” açıklamasını yaptı.

ABB, bugün Ankara’nın pek çok yerinde yaşanan taşkın, sel ve altyapı durumuna ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı. ABB açıklaması şöyle:

“NÜFUS VE YERLEŞİM ARTMASINA RAĞMEN ‘GÖRÜNMEZ’ VE ‘PAHALI’ DENİLEREK ALTYAPI İHMAL EDİLMİŞTİR”

“1991 yılında altyapısı yapılan Keçiören’in nüfusu 1985 yılında 443 binken 2023 yılında 939 bin (yüzde 111 artış) oldu. Aynı yıl altyapısı yapılan Yenimahalle’nin nüfusu 1985 yılında 382 bin, 2023 yılında ise 704 bindir (yüzde 84 artış). 1988 yılında altyapısı yapılan Mamak nüfusu 1985 yılında 379 bin iken 2023 yılında 687 bine (yüzde 81 artış) yükseldi. İlçelerimizin tamamında bu durum söz konusudur. Nüfus ve yerleşim artmasına rağmen ‘görünmez’ ve ‘pahalı’ denilerek altyapı ihmal edilmiştir. Bununla kalınmayıp gecekondu olan yerlerde yüksek katlı binalar yapılmış, imar artışları ile kent betona boğulmuştur. Ankara bir dereler ve bentler kentidir. Bu derelerin üzerleri dahi imara açılmış ve yapılaşmaya gidilmiştir. Dolayısıyla eski hatların kapasitesi deşarj için yetmemekte, geri tepmekte ve seller yaşanmaktadır. Sellerin nedeni olarak mazgalların temizlenmemesini göstermek en hafif tabirle bilgisizliktir.

“İSTASYON CADDESİ 25-30 YIL İHMAL EDİLDİ; 2019’DA GÖREVE GELDİĞİMİZ İLK AYDA SEL BASKININDA VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ. 220 MİLYON TL’YE BURASI YAPILDI”

Örneğin, Keçiören’de hayatını kaybeden vatandaşımızın olduğu Barış Yolu Caddesi’nde göreve geldiğimizde mazgal bile yoktu. 2019 yılında büyük mazgalları ilk biz koyduk. Örneğin Mamak Belediyesi önü, Dereboyu Caddesi, Sağduyu Caddesi’nde araçlar adeta her yağışta yüzer hale geliyordu. Buraların altyapı imalatını tamamladık. Varlık Mahallesinin Ayvalı ve Şentepe’de nüfus artışının yaşanması ve Etlik’teki Şehir Hastanesinin kuruluşu ile yükü arttı. Eski hat burayı kaldıramaz hale geldi ve taşkınlar yaşandı. Buranın da çalışması 92 milyon TL’lik ihale yapılarak başladı, şu anda yapılıyor. Gordion AVM önünde, dere yatağının üzerinde yapılan yapılaşmalardan dolayı taşkınlar oluyordu. Yıllarca ihmal edildi. Burayı 70 milyon TL yatırımla tamamladık. İstasyon Caddesi 25-30 yıl ihmal edildi; 2019’da göreve geldiğimiz ilk ayda sel baskınında vatandaşımız hayatını kaybetti. 220 milyon TL’ye burası yapıldı.

“DSİ’NİN 2013 YILINDA ANKARA VALİLİĞİNE YAZDIĞI YAZI SONUCUNDA 16 NOKTANIN TAŞKIN RİSKİ TAŞIDIĞI VE HEMEN MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKTİĞİ BELİRTİLDİ. BUNA RAĞMEN ABB O DÖNEMDE HİÇBİR ÇALIŞMA YAPMADI”

“TOPLAM 4 MİLYAR TL ALTYAPI YATIRIMI YAPILDI. YANİ 25 YIL İHMAL EDİLEN BİR KENTTE ADETA ALTYAPI SEFERBERLİĞİ YAŞANIYOR”

“ARTIK BETONLAŞMA VAR. İKLİM KRİZİ VAR. SON 7 YILIN MAYIS AYINDA ANKARA MERKEZDEKİ YAĞIŞ ORTALAMASI 47,2 KİLOGRAM İKEN BU YIL ANKARA MERKEZE 102 KG YAĞIŞ BIRAKTI”

“ASKİ’NİN PARASINI ANKAPARK’A, BOZUK OTOPARKA, BOZUK HAVUZA, HELİKOPTERLERE, LÜKS ARABALARA VERENLER ÖNCE KENDİLERİNİ SORGULASINLAR”

“ASKİ BÜTÇESİNDEN ESKİ DÖNEMDE PAHALI SU SATILIP BURADAN ELDE EDİLEN GELİRLE ABB’YE AKTARILAN 28 MİLYAR TL ALTYAPIYA HARCANSAYDI BİZ ŞU ANDA BU KONULARI KONUŞMUYOR OLACAKTIK”

ASKİ bütçesinden eski dönemde pahalı su satılıp buradan elde edilen gelirle ABB’ye aktarılan 28 milyar TL altyapıya harcansaydı biz şu anda bu konuları konuşmuyor olacaktık. Bu sene ise ASKİ bütçesi -5 milyar liraya bağlandı. Bu duruma rağmen altyapı çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz, edeceğiz. Yapılan tüm çalışmaları da Ankara halkıyla şeffaf bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz. Bu konuda geçtiğimiz sene hazırladığımız detaylı raporu

https://www.ankara.bel.tr/akom/afet-bilgilendirme-raporu 

adresinden inceleyebilirsiniz.”

Gündem - 20:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster